Otomotivde ÖTV ve KDV indirimine devam

2018 yılında daralan pazara, yılın son iki ayında can suyu olan vergi indirimleri 2019 yılının ilk üç ayında da devam edecek ve yeni modellerin satışına da katkıda bulunacak.

Otomotivde ÖTV ve KDV indirimine devam
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

31 Ekim 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olan ÖTV ve KDV indirimleri satın alacağınız otomobilin ülkeye giriş fiyatı üzerinden yapılan 15 puanlık indirimi tüketiciye sunuyor. Motor silindir hacmi 1.6 litreyi geçmeyen, ÖTV matrahı 70 bin TL’nin altında olan araçlar için yüzde 45 olan ÖTV indirimi yüzde 30 olarak geçecek. ÖTV matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL arasında olan otomobillerde ise yüzde 50 olan ÖTV oranı yüzde 35 olarak uygulanacak.

Basit bir hesap yapmak gerekirse baz fiyatı 100 bin TL olan otomobilin ÖTV tutarı 50 bin TL, ÖTV’li fiyatı da 150 bin TL olsun. Bu aracın KDV tutarı ise 27 bin TL ve toplam ÖTV ve KDV’li fiyatı 177 bin TL olarak hesaplansın. Yapılan indirimler sonucunda ise aracın 50 bin TL olan ÖTV fiyatı 35 bin TL’ye, 27 bin TL olan KDV tutarı ise 24 bin 300 TL’ye düşüyor. ÖTV ve KDV’li fiyatı ise 159 bin 300 TL’ye geriliyor.

 Otomotivde yapılan vergi indirimlerinden sonra yaptığımız röportajlarda ve görüşmelerde sektörün önde gelen isimleri ÖTV ve KDV indiriminin devam etmesinin özellikle 2019 otomobil ve hafif ticari araç pazarı satışları için yararlı olacağını belirtiyorlardı. Röportaj yapma fırsatı bulduğum ODD Başkanı E. Ali Bilaloğlu, vergi indirimlerinden sonra pazar tahminlerini 600-650 bin adet olarak güncellemişler, öncesinde ise 450-500 bin adet arasında olduğunu belirtmişlerdi.

Yeni yıla girmemize saatler kala ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ÖTV ve KDV indiriminin 31 Mart 2019’a kadar devam edeceğini açıkladı. Vergi indirimlerinin uzatılmasına sektörün önde gelen isimlerinden açıklamalar geldi.

 Kasım ayının başında yürürlüğe giren ÖTV indirimi ve KDV düzenlemesinin sektörümüze olumlu katkılar yaptığını gördük. Zor bir dönemden geçerken böyle bir uygulamayı devreye almak hem sektörü hem de otomobil ve ticari araç almayı düşünenleri oldukça memnun etti. ÖTV ve KDV düzenlemesinin 2019 yılının ilk 3 ayında da devam edecek olması sektörümüze olan olumlu katkıyı devam ettirecektir.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News