Boyu kısa olanlara kötü haber

Boyu kısa olanların daha kolay bunaklık ile karşılaştığı ortaya çıktı.

Boyu kısa olanlara kötü haber
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre, boyu 1.68 metreden kısa erkeklerde bunama ve buna bağlı ölüm riski yüzde elli daha 50 fazla oluyor.

"British Journal of Psychiatry" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, boyu 1.68 metreden kısa erkeklerde bunama ve buna bağlı ölüm riski yüzde 50 fazla.

80 binden fazla kişinin katılımıyla yapılan 18 çalışmayı inceleyen bilim adamları, boy ile bunama ya daAlzheimer’a yakalanma ve buna bağlı ölüm riski arasındaki ilişkiyi araştırdı. Boyu 1.68 metreden kısa erkeklerin bunama ya da Alzheimer’a bağlı ölüm riskinin 1.78 metreden uzunlardan yüzde 50 fazla olduğu görüldü.

Kadınlarda ise riskin daha az olduğu belirlendi. Boyu 1.55 metre olan kadınların bunama ya da Alzheimer’a bağlı rahatsızlıklardan ölüm riskinin, boyu 1.65 metre olanlardan yüzde 35 fazla olduğu saptandı.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. David Batty, aslında sonuçların kısa olmanın bunamaya neden olduğu anlamına gelmediğini, boyun genellikle başka risk faktörlerini işaret ettiğini belirtti. Edinburgh Üniversitesi’nden Tom Russ da boy ile bunama ya da Alzheimer’a bağlı komplikasyonlardan ölüm arasındaki bağlantının yaş, sosyo-ekonomik statü, obezite, sigara içme alışkanlığı, kalp-damar ve kronik hastalıklar gibi etkenler göz önüne alındığında da değişmediğini vurguladı.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News