Dikkat ! İstanbul'a uyarı üstüne uyarı geliyor
Hükümet memura zam teklifini açıkladı
Eski ülkü ocakları başkanı 15 yaşındaki erkek çocuğuyla basıldı

Fonksiyonel gıdalar hakkında ne biliyorsunuz?

Gelin sizi fonksiyonel gıdalar ile tanıştıralım.

A+ A-

İstanbul Biyoteknoloji ve Laboratuvar Hizmetleri Araştırma Grubu Direktörü Prof. Dr. İhsan Kara ve Nanoyaşam Nanobiyoteknoloji grubundan Nörobiyolog Can Kayacılar katkı sağladığı Ceyda Erenoğlu'nun “Süper Gıdalar Çağı” yazı dizisinden...

Fonksiyonel gıda nedir?

Fonksiyonel gıdalar, tükettiğimiz temel gıdaların farklı doğal biyomoleküllerle zenginleştirilip sağlığa daha yararlı hale getirilmesi olarak tanımlanıyor.

Fonksiyonel gıdalar hakkında bilinmesi gerekenler


Fonksiyonel gıdalar, gıda takviyesi olmadıkları için gıda takviyesi formunda üretilmezler.

Bu gıdalar, hazır gıdalarda bulunan koruyucu sentetik kimyasallar içermez, tamamen doğal kaynaklardan ileri teknoloji kullanılarak üretilirler.

Fonksiyonel gıdalar, temel besin değerlerinin yanında sağlığa yararlı moleküller de içerirler.

Fonksiyonel gıdaların yaşam ve sağlık kalitesini artırıcı, hastalıkların gelişimini engelleyici ve hastalıklardan koruyucu özellikleri vardır.

Kanserden diyabete, Alzheimer’dan obeziteye kronik hastalıkların tümünden tükettiğimiz fonksiyonel gıdanın özelliğine göre korunmamız mümkündür.

Fonksiyonel gıdalar, organik gıdalarla karşılaştırıldıklarında çok daha ekonomik ve sağlık açısından daha yüksek oranda etkilidir.

Fonksiyonel gıdaların yaşam kalitesini artırıcı özelliği sayesinde fiziksel ve mental yetilerimizi korumak, güçlendirmek ve geliştirmek mümkündür.

Fonksiyonel gıdalar tamamen doğaldır. Hazır gıdalardan bir diğer farkı, insan sağlığının korunmasını ve güçlendirilmesini en üst düzeyde gözeterek, bilimsel dayanaklarla üretilen gıdalar olmalarıdır.

Fonksiyonel gıdalar, temel gıdalarımızın (ekmek, yoğurt, peynir vb.) doğada bulunan insan sağlığını koruyucu moleküllerce zenginleştirilmesiyle üretilen ve temel gıdaların görünüş ve lezzetini değiştirmeden geliştirilen gıdalardır.

Fonksiyonel gıdalara D vitamini ve minerallerce zenginleştirilmiş ekmek, kalp damar sağlığımızı koruyan unlu mamuller, eklem sağlığımızı güçlendiren galetalar ya da Alzheimer ve kanserden koruyan zeytinyağları örnek olarak verilebilir. Bunlara ek olarak her türlü fiziksel ve mental fonksiyonumuzu güçlendirici gıdalar da fonksiyonel gıdalar şeklinde geliştirilebilir.

HT Hayat