Canan Karatay'ın kelle paça önerisi olay oldu

Prof. Dr. Canan Karatay'ın koronavirüse karşı kelle paça içilmesini önermesi tartışma yarattı. Uzmanlar Karatay'ın bu önerilerinin tek başına yetersiz kalacağını söyledi.

Canan Karatay'ın kelle paça önerisi olay oldu
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Prof. Dr. Canan Karatay birçok ülkede ölümlere neden olan koronavirüse karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini savundu. Karatay bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için de lahana, turp, kereviz, sarmısak, soğan, pancar ve kelle paça gibi ürünlerin tüketilmesini önerdi.

SEBZE VE MEYVEYİ UNUTMAYIN

Prof. Dr. Murat Baş (Diyetisyen): “İnsanların her fırsatta birbirine sarılma âdetinden vazgeçmeleri gerekir. C vitamini bağışıklığı güçlendirir ancak çinko minerali, bağışıklık sistemini güçlendiren daha önemli bir besin öğesidir. Et çeşitleri, kabak çekirdeği, yer fıstığı, sarmısak, ıspanak, mantar ve bakliyatlar çinko açısından zengindir. Buna süt ürünleri ve yumurta da dahil. Günde en az üç porsiyon sebze ve iki porsiyon meyveyi önerebiliriz. Farklı renklerdeki sebze ve meyveleri bir araya getirmekte fayda var. Baharatı çorbaları da bağışıklık sistemi için tavsiye edebiliriz.”

TEK YOL AŞILAMA

Prof. Esin Şenol (Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı): “İyi uyku, iyi beslenme, bol oksijen, vücutta eksik vitamin ve minerallerin olmaması enfeksiyonlara karşı dayanaklı olmamızı sağlar. Ancak virüs çok güçlü veya çok bulaşıcıysa, biz de buna maruz kalıyorsak bulaşması kaçınılmazdır. Tek yol aşılamadır. Sigara ve bitkisel ilaçların tüketiminden kaçınmalı. Çünkü bunlar metabolizmamızda rol oynayan organlara hasar verebilir. Bu da enfeksiyona karşı bizi savunmasız kılar. Bir de hiç kimsenin olmadığı boş koridor ve sokaklarda maskeyle dolaşmanın bir anlamı ve gereği yoktur.”

ÖNLEMLERDEN BİRİ

Prof. Dr. Oğuz Özyaral (Koruyucu Sağlık Uzmanı): “Her virüse karşı bağışıklık sisteminin güçlü olması lazım. Ancak bu tek başına virüse karşı yeterli olacak bir önlem değildir. ‘Ben bu gıdaları yiyerek virüsten korunacağım’ diyemem. Virüse karşı bir takım koruyucu önlemler alınmalı. El yıkamak ve maske kullanmak bunlara örnektir. Beslenme korunmanın sadece bir parçasıdır. Örneğin eğer o bölge karantinada ise o bölgeye seyahat edilmemeli. Şu anda binlerce insan karantinada. Böyle bir dönemde bu virüsü bu kadar basite ingirmek doğru değil.”

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News