Ağız kokusunun 8 nedeni var

Ağız kokusu kimi zaman bir hastalığın habercisi de olabiliyor...

Ağız kokusunun 8 nedeni var
A+ A-

Ağız kokusu aslında bir hastalık değil. Pek çok kişi, sabah uyandığında ya da soğan, sarımsak gibi kokulu gıdalar tükettiğinde ağzının koktuğunu hisseder. Uzmanlara göre bu koku aslında normal kabul ediliyor. Ancak bu genel durum, bazı istisnalarla bozuluyor. Çünkü ağız kokusu kimi zaman genel vücut sağlığında oluşan bir bozukluğun habercisi de olabiliyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Dişhekimi Özlem Demir Molla Moustafa, ağız kaynaklı kokuların karaciğer, mide, böbrek, bademcik gibi sorunlarda da ortaya çıkabildiğini belirtiyor.

Kişinin kendine olan özgüvenini olumsuz yönde etkileyen ağız kokusu; ağız içerisinden, solunum yolu veya sindirim sisteminden gelen kokulardan kaynaklanabiliyor. Ağız kokusu hakkında bilgiler veren Diş hekimi Özlem Demir Molla Moustafa, ağız kokusunun bireylerin sosyal yaşantısını etkileyen yaygın bir sorun olduğunu ifade ederek, ağız kokusunun nedenleri hakkında şunları söylüyor:

1-Kötü ağız hijyeni.

2-Tedavi edilmemiş çürükler.

3-Dişeti hastalıkları.

4-Ağızdaki ülserasyonlar.

5-Ağız kuruluğu.

6-Uygun olmayan ve düzenli bakımı yapılmayan protezler.

7-Dil üzerinde biriken bakteriler.

8-Karaciğer, mide, böbrek, bademcik gibi sağlık sorunları.

AĞIZ KOKUSUNDA DİŞHEKİMİNE BAŞVURMAK GEREKLİ

Ağızdaki bakteri ortamlarının en sık diş çürükleri, ağız içi enfeksiyonlar, diş eti rahatsızlıklarına sebep olduğunu anlatan Özlem Demir, “Meydana gelen bu hasarlar ise ağız kokusunun başlıca etkenleri. Ağız kokusunu gidermek için yapılması gereken ilk işlem, ağız içinde kokuya sebep olacak etkenleri ortadan kaldırmak olmalı. Uzun süreli açlık ağız içi mikroorganizma aktivitesini arttırdığı için ağız kokusun meydana gelmesine veya daha fazla hissedilmesine neden oluyor. Özellikle ramazan aylarında uzun saatler boyu yiyecek ve su tüketilmemesi ağız bakımının ihmal edilebileceği anlamı taşımıyor. Ağız kokusu şikâyeti olan hasta mutlaka diş hekimine başvurmalı ve altında yatan nedenler ile ilgili bilgi alınması gerekiyor” diyor.

Leyditurk.com