Bel ağrıları tarihe mi karışıyor?

Vücudunuz bel fıtığını tedavi etmen proloterapi ile bu mümkün hale geliyor.

Bel ağrıları tarihe mi karışıyor?
A+ A-

Kötü beslenme ve egzersizden yoksun sedanter adı verilen hayatın, bel ağrısına neden olduğunu vurgulayan Dr. İlker Solmaz, “ Bel ağrısına gereken özen gösterilmediği takdirde ağrı kalıcı hale gelerek, bel fıtığına yol açabilir. Proloterapi, bedenin kendi kendini iyileştirme gücünü devreye sokarak bel ağrısı ve bel fıtığı tedavisinde ameliyatsız ve kesin çözüm olarak kullanılan bir yöntemdir.” dedi.

Bel Ağrılarında Ameliyatsız Yöntem; Proloterapi

Proloterapi yönteminin bel ağrılarında germe egzersizleri ile birlikte kombine edildiğinde mükemmel sonuçların elde edildiğinden söz eden Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Doktor İlker Solmaz, “Proloterapi ile bel bölgesindeki hasarlı dokuya enjekte edilen özel solüsyon ile bağların iyileşmesi sağlanmaktadır. Bu yöntem ile yıllar içinde yıpranmış olan bağlar tekrar eski sağlıklı günlerine kavuşmakta omurga üzerindeki bası kalkmaktadır” diyerek tedavinin önemine dikkat çekti.

Yanlış duruş şekli, egzersizden yoksun yaşam ve düzensiz beslenme sonucu aşırı kilo almanın; omurgadaki bağların yıpranmasına neden olduğunu belirten TürkiyeProloterapi ve Ağrı Merkezi Klinik Direktörü Uzman Doktor İlker Solmaz, “Omurgadaki bağlar yükü taşıyamadığı takdirde o bölgedeki kaslar bu görevi üstlenmeye çalışır. Fakat kaslar bağlar kadar kuvvetli olmadığından dolayı çabuk yorulur ve çoğu zaman da kasılıp kalırlar. Bu nedenle beldeki bağlarda oluşan yıpranma neticesinde ise belde, kalçada ve bacaklarda ağrı ve güçsüzlük hissedilmektedir” dedi.

Her Fıtık Ağrıya Neden Olmaz

Ağrının vücut için bir uyarıcı olup, dikkate alınması gereken bir tepki olduğunun altını çizen Uzman Doktor İlker Solmaz, dikkate alınmayan ağrıların geciken teşhis ile sakatlığa kadar varabileceğini, bu nedenle vücudumuzun sesi olan ağrıları dikkate alıp, erken teşhis ile tedavi edilmesinin son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi.

100 Kişiden 80’i Bel Ağrısından Şikayetçi

Bel ağrısının yetişkinlerde görülme sıklığı yüzde 15 ile 20 iken, bu oran çalışan grupta yüzde 50\'lere kadar ulaştığına değinen İlker Solmaz, “Bel ağrısından korunmak için duruş ve vücudu iyi kullanma alışkanlıklarının kazanılması gerekmektedir” diyerek alınması gereken önlemler konusunda tavsiyede bulundu.

Bel Ağrılarından Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler;

-Bilgisayar kullanırken; dik oturmak, zaman zaman ara vermek, çalışma sonrasında egzersiz yapmak ağrıların önüne geçmeyi sağlar.

-Sırtınızı ve belinizi düz tutun.

-Kötü duruş; sırttaki kamburluğu, beldeki içe çöküklüğü artırır.

-Sık sık pozisyon değiştirin. Özellikle belinizin normal eğimini korumaya özen gösterin.

-Taşıyacağınız yükleri eşit olarak bölün.

-Hareketlerinizi önceden planlayın.

-Fazla kilolarınızı verin.

-Asla ağır cisimleri kaldırmayın.

-Yerden bir şey alırken eğilmeyin, dizlerinizi büküp çömelin.

-Yükü, belinizle değil, bacaklarınızla kaldırmaya özen gösterin.

-Ağırlığı mümkün olduğu kadar belinizden yukarıda tutun.

-Dönmeniz gerekiyorsa belinizle değil, vücudunuzla dönün.

-Ağır cisimleri çekmeyin, itmeyin ve yukarı doğru kaldırmayın.

-Koltuğa düzgün oturun. Gerekirse bel kıvrımınıza uyan bir yastıkla belinizi takviye edin.

-Otururken sırtınızı mutlaka bir yere yaslayın.

-İşyerinde sürekli oturarak çalışıyorsanız, bu durumun beliniz için sakıncalı olduğunu unutmayın ve mutlaka ara sıra kısa da olsa yürüyüş yapın. Araştırmalar, günlük mesaisinin büyük bir kısmını oturarak geçirenlerde bel fıtığına yakalanma riskinin, ayaktakilere oranla daha fazla olduğu ortaya koymaktadır. Otururken belinizi yastıkla desteklemenizde yarar olacaktır.