Erdoğan: Racon kesilecekse bizzat kendim keserim
Korgeneral Zekai Aksakallı istifadan döndü
Atatürk’e çiçek veren kız heykeline saldırı

Göz alerjisi hastalık habercisi !

Gözleriniz birçok ciddi hastalığın sinyalini veriyor olabilir.

A+ A-

Gözlerimiz özel bir görev ile görevlendirilmiş, dünyaya açılan pencerelerimizdir. Cildimiz gibi sürekli atmosfer ile temas halinde olan gözlerimiz bütün gün görme fonksiyonunu yerine getiriyor. Fiziksel dünya, atmosfer, ışık gibi birçok şey ile temas içerisinde olan gözlerimizde, çok sık bir şekilde alerjik reaksiyonlarla ya da enfeksiyonlarla karşılaşıyoruz.

Aşırı kullanılan antibiyotikler alerjiye yol açar

Gözde kızarıklık, çapaklanma, yanma, batma, kaşıntı ve sulanma gibi şikayetlerin alerjinin habercisi olabileceğini söyleyen Dünya Göz Hastanesi Adana Medical Koordinatörü Cüneyt Karaarslan, “Gözlerle temas halinde olan güneş ışınları, polen ve toz gibi birçok fiziksel alerjik materyal, buharlaşma yoluyla ya da direk temas yoluyla gözde alerjik reaksiyona neden olabilir. Ancak vücudumuzun iç dünyasında gelişen reaksiyonlar da gözlerde alerji şeklinde kendini gösterebilir. Özellikle aşırı kullanılan antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyonlar göz kapaklarında ciddi şişmelere neden olur” dedi.

Vücuttaki birçok alerji gözde bulgu verebilir

Safra kesesinde oluşan yumurta alerjisinin bile gözde alerjik reaksiyon gösterebileceğini belirten Karaarslan,”Alerji, her zaman  havuz, klor, güneş, toz, polen alerjisi olarak düşünülmemeli. Geniş bir perspektif ile bakıldığında vücuttaki herhangi bir alerjik reaksiyondan dolayı oluşan problemler de gözde bulgu verebilir. Alerjiler çoğunlukla görmeyi etkilemiyor. Fakat gecikmiş hipersensitivite reaksiyonu dediğimiz bazı alerji türleri gözde ileri seviyede reaksiyon oluştuğunda üveyt dediğimiz kalıcı görme hasarı yaratan klinik durumlar oluşturabiliyor” diye konuştu.

Akdeniz bölgesinde sık rastlanan bir hastalıktır

Göz alerjisi ile bilgi veren ve Akdeniz bölgesinde çok sık rastlanan keratokonus hastalığına da değinen Dr. Cüneyt Karaarslan, “Keratokonus, korneanın normalde küresel olan yapısının giderek konik bir şekle dönüşerek incelmesinden kaynanan, yüksek miyopi, yüksek ve düzensiz astigmatizma ve görme azlığına neden olan ve çok da nadir rastlanmayan bir hastalıktır. Alerjik çocukların gözlerini çok kaşıması ve uygun olmayan kontak lens kullanımı korneada zayıflamaya yol açar. Bu durumda karetokonusun artarak devam etmesine neden olur. ” dedi.

Keratokonusun erken teşhisi önemlidir

Çok sık alerji geçiren, kızarıklık ve kaşıntıyla ilgili sıkıntı yaşayan çocukların keratokonus yönünden araştırılması gerektiğini vurgulayan Karaarslan, “Özellikle çocuğun ailesinde bir göz hastalığı hikayesi varsa, keratokonus  konusunda uzmanlaşmış bir hekimle mutlaka görüşülmesi gerekiliyor. Çünkü erken yaşlarda keratokonus ilk aşamalarda yakalanacak olursa bir takım durdurucu işlemlerle rahatlıkla üstesinden gelinebiliyor. Son derece geç kalınmış keratokonuslarda sonuç  göz  nakline kadar gidiyor. Bu anlamda çok çok dikkatli olunması gereken bir durum” diye ifade etti.

Önemli olan vücudun göstermiş olduğu hassasiyettir

Kullanılan birtakım kozmetik ürünlerinde kişiye özel reaksiyon yapabildiğine dikkat çeken Dr. Cüneyt Karaarslan sözlerine şöyle devam etti:

“Önemli olan marka değil vücudun göstermiş olduğu hassasiyettir. Çok pahalı bir marka deodorantın havada bulunan zerrecikleri gözde alerji yapabilir. Başımızı koyduğumuz yastık, kullandığımız deterjan her şey kişiye özel ya da genel olarak alerjen olabilme riski taşıyor. Ellerimizi temizlediğimiz temizlik ürünlerinden, yüzümüze sürdüğümüz kozmetik ürünlere kadar birçok şeye karşı vücudumuzda alerji gelişebiliyor.

Leyditurk.com