Obezite ve karaciğer yağlanması hızla artıyor

Prof. Dr. Emiroğlu çok önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Obezite ve karaciğer yağlanması hızla artıyor
A+ A-

Karaciğer yağlanması dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artan bir sorun. Türkiye’de her 4 erişkinden birinde karaciğer yağlanması görülüyor. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yanlış yaşam tarzı ile artık genç yaşta da kapıyı çalan karaciğer yağlanması sağlığa ciddi bir tehdit. Ama yol açtığı bir başka çok önemli tehdit de, karaciğer naklini zorlaştırması!Acıbadem Bursa Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Uzmanı Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, \"Günümüzde hızla artan karaciğer yağlanması ve obezite bağışın az olması nedeniyle zaten yeterince yapılamayan karaciğer naklini de zorlaştırıyor\" diyor. 

Türkiye\'de karaciğer hastalarının sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte 4 milyon civarında hepatit taşıyıcısı olduğu tahmin ediliyor. Hepatit\'in siroza dönüşmesi sonucu kapıyı çalan karaciğer yetmezliği nedeniyle nakil yapılmak zorunda olan kayıtlı hasta sayısı ise sadece 2 bin. Üstelik milyonlarca hasta, beklemeye ömrü yetmediğinden nakil listesine girme fırsatı bile bulamıyor. Türkiye kadavradan nakilde çok gerilerde. Acıbadem Bursa Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Uzmanı Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, hastaların birçoğunun bekleme listesindeyken hayatlarını kaybettiğini belirterek \"Organ naklinin önemini vurgulamaya yönelik çalışmalar son yıllarda çok büyük artış gösterse de kadavradan organ nakli ülkemizde son derece yetersiz. Milyonlarca hastanın birçoğu listeye bile girmeden hayatlarını kaybediyorlar\" diyor. Hepatit\'in siroza dönüşmesi sonucu kapıyı çalan karaciğer yetmezliği, günümüzün önemli sorunlarından biri. Karaciğer yetmezliğinin tek tedavisinin karaciğer nakli olduğunu belirten Prof. Dr. Emiroğlu, çok önemli bir konunun altını çiziyor: \"Öldükten sonra organlarımız bir işe yaramıyor. Bir insanın öldükten sonra yapabileceği en büyük hediye organ bağışıdır. Organ nakli bir insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bütün aileyi ve toplumu etkiliyor. Sadece kişiler için değil, hem aile hem toplum için organ bağışı gereklidir.\"

Kadavradan nakil çok önemli

Karaciğerdeki fazla yağ, vücudumuz için hayati önem taşıyan bazı enzimlerin üretilmesini ve gerekli dağılımın yapılmasını engellediği için bazı ciddi hastalıklara zemin hazırlıyor.

Karaciğer yağlanması dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artan bir sorun. Türkiye’de her 4 erişkinden birinde karaciğer yağlanması görülüyor. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yanlış yaşam tarzı ile artık genç yaşta da kapıyı çalan karaciğer yağlanması sağlığa ciddi bir tehdit. Ama yol açtığı bir başka çok önemli tehdit de, karaciğer naklini zorlaştırması! Günümüzde hızla artan karaciğer yağlanması ve obezitenin, zaten az yapılan karaciğer naklini de iyice zorlaştırdığını belirten Prof. Dr. Emiroğlu \"Karaciğer yağlanması çok büyük sıkıntı yaratmaya başladı. Çok hızlı artıyor. Tabi bunların nakilleri de zor. Çünkü zaten hastalar kilolu hem ameliyat teknikleri olarak zor hem uygun verici bulmak zor. Şişmanlık ve yağlanma günümüzün büyük problemi. Buna bağlı kanserlerin sıklığı da artmaya başladı\" diyor. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan hareketsiz yaşam tarzının da önemli bir tehdit oluşturduğunu, karaciğer yetmezliğinin tek tedavisinin ise karaciğer nakli olduğunu vurgulayan Acıbadem Bursa Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Uzmanı Prof. Dr. Remzi Emiroğlu buna karşın Türkiye\'de kadavradan organ naklinin yok denecek kadar az olduğuna işaret ederek \"Kadavradan organ naklinin yaygınlaşması için toplumsal bilincin artırılması şart. Çocukluktan başlayarak bu bilinç oluşturulmalı ki gelecek nesillere faydası olsun\" diyor.

Karaciğer kendini yenileyebilen bir organ

Türkiye\'de eskiden karaciğer yetmezliğine yol açan başlıca nedenin Hepatit B olduğunu, ancak Hepatit B aşılamasının çocukluk çağı aşıları içerisine girmesi ve rutin olarak yapılması sayesinde Hepatit B\'nin sıklığının azalmaya başladığını belirten Prof. Dr. Emiroğlu, buna karşın batı toplumlarında olduğu gibi Hepatit C, yüksek alkol tüketimi ve ülkemizde her 4 erişkinden birinde görülen karaciğer yağlanmasının öne geçtiğini söylüyor. Prof. Dr. Emiroğlu Hepatit C için yakın zamanda tedavi umudu belirdiğini belirterek \"Kötü beslenme, hareketsizlik ve bunlara bağlı karaciğer yağlanması, alkol gibi nedenler ise sorun oluşturmaya devam edecek\" diyor. Oysa karaciğerin kendini yenileyebilme özelliği olan bir organ olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Emiroğlu, fast-food beslenmeden kaçınma, sağlıklı beslenme ve yürüyüş, egzersiz gibi alışkanlıkların hayatımıza girmesi durumunda karaciğerin kendini toparlayabileceğini söylüyor.

Leyditurk.com