Meme kanseri yaşı 17’ye düştü

Meme kanseri yaşı 17’ye düştü
Güncelleme:

ABD’de meme kanseri tanısı konan 40 yaş altındaki kadınların oranı yüzde 5 iken Türkiye’de bu oran yüzde 20. En genç hasta ise 17 yaşında. Prof. Dr. Özmen, kansere yakalanma yaşının neden düştüğünü anlattı

Birgün gazetesinden Dilara Şimşek'in haberine göre Ekim ayının Meme Kanseri Farkındalık Ayı olması nedeniyle ülkenin dört bir yanında meme kanserine dikkat çekiliyor. Bu etkinliklerden birisi de Meme Sağlığı Derneği’nin (MEMEDER) bu yıl 3’üncüsünü düzenlendiği Pembe Festival. 5-6 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirilen festivalin son gününde Türkiye’de meme kanseri ve hasta hakları ele alındı. Türkiye’de meme kanserinin genç yaşlarda görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Özmen, 5 hastadan 1’inin 40 yaşın altında olduğunu kaydetti. Avukat Ufuk Sıtkı ise hasta haklarından bir kısmını sıraladı.

EGZERSİZ VE SAĞLIKLI BESLENME ŞART

Prof. Dr. Özmen, Türkiye’de en genç hastanın 17 yaşında olduğunu vurgulayarak şu ifadelerde bulundu, “Amerika’da meme kanseri tanısı alan hastaların yüzde 25’i 50 yaş altında, 40 yaşın altında tanı konanların oranı ise yüzde 5’ten az. Türkiye’de ise oranlar hayli yüksek. Meme kanseri tanısı alanların yüzde 50’si 50 yaş altında, yüzde 20’si 40 yaş altında. Bu çok ciddi bir oran. En genç hastamız 17 yaşında.” Obeziteden kaçınarak ve düzenli yapılan egzersiz ile meme kanserinin önlenebileceğini aktaran Prof. Dr. Özmen, meme kanserinin erken yaşta görülmesinin nedenlerini şöyle sıraladı:

* Türkiye’de nüfus yapısının genç olması.
* Hareketsizlik.
* Daha az egzersiz yapma, otomobil, TV ve bilgisayar bağımlılığı.
* Beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler.
* Obezite.
* Tütün ve alkol kullanımın erken yaşlara kayması.
* Hava kirliliği.

Hasta haklarının da ele alındığı etkinlikte Kanserle Dans Derneği Başkanı Esra Çokçetin, “İşverenler kanser hastalarının işi aksatacağını düşündüğü için işe almayı tercih etmiyor. Kanser tanısı almış kişinin ‘yolun sonunda’ olduğunu düşünüyorlar. Medyada ise dil büyük sorun. ‘Amansız hastalık’, ‘Kansere yenik düştü’ ifadeleri hastanın psikolojik olarak çökmesine neden oluyor” dedi.

Avukat Ufuk Sıtkı ise hastaların haklarından bir kısmını şöyle sıraladı:

* Hastaların kendilerine uygulanan tedaviyi reddetme hakkı.
* Mahremiyet hakkı.
* Seçilen sağlık kuruluşuna rahatça ulaşabilme hakkı.
* İlaca erişme hakkı ve ilaca ulaşma engellerinin kaldırılmasını talep etme hakkı.
* 3. ve 4. evrelerde sağlık kurulu raporu olması şartıyla engelli maaşı alabilme hakkı. (Koşulları yerine getirenler malul aylığından da yararlanabilir.)
* Belirli evrelerde olanların evde bakım hizmetlerinden yararlanma hakkı.
* Küçük yaşta ve eğitim gören kanser hastalarının 4 aydan fazla sürecek tedavilerinde evde eğitim görme hakkı var. Velinin bunu talep etmesi gerekiyor.

Birgün

Etiketler meme kanseri