''Bir daha Beşiktaş başkanlığı asla''

''Bir daha Beşiktaş başkanlığı asla''

Yıldırım Demirören, bir daha Beşiktaş Kulübü başkanlığı yapmayı kesinlikle düşünmediğini söyledi.

NTV Spor'da Ercan Taner'in sorularını yanıtlayan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, bir daha Beşiktaş Kulübü başkanlığı yapmayı kesinlikle düşünmediğini söyledi.

"Bir gün tekrar başkanı olduğunuz kulüpte (Beşiktaş) çalışmak gibi bir düşünceniz var mı? sorusuna Yıldırım Demirören, "Beşiktaş başkanlığı hayalimdi. Kulüpler Birliği başkanlığı daha sonra TFF başkanlığı yaptım. Türkiye'de tekim. Şimdi Beşiktaş'ın çok değerli bir başkanı var. Kesinlikle hayır" yanıtını verdi.

A Milli Takım maçlarının Anadolu'ya alınmasıyla ilgili olarak ise Demirören, "Milli Takım forması her kulüp formasının üstündedir. Gelen taraftarın da Milli Takım formasındaki oyuncumuzun hafta sonunda hangi takım formasını giydiğine bakmaması lazım. İstanbul'da çok üzücü olaylar yaşadık. Bir takımın stadına gidiyorsunuz Volkan, diğer statta Burak, başka statta Gökhan Töre için olumsuz tezahüratlar yapılıyor. İstanbul'da çok olmaya başladığından son iki maçımızı Anadolu'ya aldık. Anadolu'daki yaklaşım çok farklı. Milli Takım stadı olarak Olimpiyat Stadı'nı düşünüyoruz. Ama uzun vadeli bir proje ve stadın çehresinin de değiştirilmesini istiyoruz" dedi.

Statlarda "Yeter Yıldırım Demirören yeter" tezahüratlarının da hatırlatılması üzerine Demiören şu ifadeleri kullandı, "Kendimi biliyorum. Hata da yaptığımı biliyorum, ama hata da yaptığımı da biliyorum. Futbolu daha iyi yapabilmek için çalışıyorum. Çalışan insanlar hata yapar. Çalışmayan insan dedikodu yapar. Ben ve yönetim olarak çalışıyoruz. Riva Tesisleri, dünyada bir numara. Türk futboluna katma değer kattık. Profesyonellik hakemliği ben ve yönetim kurulum yaptı. şu anda 6 tane olan profesyonellik hakemlik 15-20'ye çıkacak. Hakemlik talimatlarını değiştiriyoruz. Türkiye-Kazakistan maçını yöneten hakem 25-26 yaşındaydı. UEFA'nın alt sınıf hakemleriydi. çok kötüydü. Futbol bu hakem hataları da oluyor. Artık 25-26 yaşındaki hakemlerimizi Avrupa'da görme imkanlarını yaratıyoruz. Doğan Babacan hocamızı 40 sene konuştuk. Şimdi bir 40 sene daha Cüneyt Hoca'yı konuşmayalım. Yeni Cüneyt Hocaları konuşalım."

SÜPER LİG 21 TAKIMLI OLACAK MI?
2 yada 3. lig projeleriniz için çalışmalarınız nedir?" sorusuna Demirören, "2. ve 3. Lig kulüpleri, futbolun KOBİ'leridir. Futbolcu yetiştirme merkezleridir. Futbolcu yetiştirmek için maddi sorunlarının olmaması gerekir. Biz geldikten sonra kulüplere 500 milyar ek gelir kaynakları yarattık. Bundan 4-5 ay önce yönetim kuruluna şunu söyledim. Şimdi adaylar var diye söylemiyorum, Türkiye'de Süper Lig kulüplerinin yüzde 90'ının, PTT'nin yüzde 70'inin tesisleri tamam. Tesis ihtiyacı olan bütün kulüplerin tesislerini biz yapacağız ve kulüplere vereceğiz. İhaleyi TFF yapacak ve parayı TFF yapacak. 2. ve 3. lig kulüplerimize 750 bin lira para vereceğiz. İlk geldiğimzde Digiturk'le anlaşmıştık. Onlar bıraktı biz varmış gibi devam ediyoruz. Senelik 1.5 milyon liraya yakın ek geliri 2. ve 3. lig kulüplerine vereceğiz. Üniversite Ligi'ni başlatmak istiyoruz, bu projenin üstünde çalışıyoruz. Futbolu bütün tabana yaymamız gerekiyor" yanıtını verdi.

"Şener Erzik yıllardır Türk futbolunu yıllardır UEFA'da ve uluslararası arenada temsil etti. Servet Yardımcı, UEFA Kongresi'nde aday oldu ama kazanamadı" ifadelerini üzerine, Demirören, "Biz kaybederken kazandık. 5 oy alamaz dendi, 24 oy aldık. UEFA bizim gücümüzü anladı. Sayın Yardımcı'yı yakın zamanda UEFA yönetiminde görebilirsiniz. UEFA ile ilişkilerimiz çok iyi. Mali komite ve Süper Lig AŞ'nin kurulması çok önemli bir adımdır" ifadelerini kullandı.

Yabancı oyuncu sayısının 14 olmasıyla ilgili olarak da Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı, "Bu kararı Kulüpler Birliği ile beraber aldık. Kararları ortak alıyoruz. Şikayetleri dinliyoruz. Biz 14 yabancı kuralı diyoruz ama bu 14 yerli oyuncu kuralı. Yerli oyuncu oynatanlara biz para ve teşvik veriyoruz. Her seferinde sahada 11 yabancı olacak diye bir kural yok. Yeni transfer talimatımızı biliyorsunuz, vergi borcu olan, oyuncusuna borcu olan hiçbir kulüp transfer yapamayacak. Kulüplerimizin artık kendilerini sıkarak, denk bütçe yaparak hareket etmeleri lazım" diye konuştu.

"Süper Lig 21 takıma çıkacak mı?" sorusuna ise Yıldırım Demirören, "Böyle bir talep var. Süper Lig Vakfı İngiltere'yi örnek aldığı için böyle bir teklif var. Buna biz karar vermeyeceğiz. Bildiğim kadarıyla Kulüpler Birliği seçimden sonra oturup karar verecek. Süper Lig Aş 2017'den sonra devreye girecek. Kulüplerin bu durumda yayın gelirlerinden fedekarlık yapmaları gerekiyor. Buna kulüplerin ve futbol ailesinin karar vermesi gerekiyor" yanıtını verdi.

Oyuncu ve teknik adamların alacakları konusunda ise Yıldırım Demirören, "Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun yeniden kurulması, Genel Kurul gündemimizde var. Bu konuda tüm kulüpler hemfikir. Şu an hem kulüplerimiz hem de futbolcularımız mağdur durumda. 3000 dosya var" ifadelerini kullandı.

BEŞİKTAŞ'TAN ALACAKLARI KONUSU...
Beşiktaş kongresinde Demirören'in alacakları konusunun konuşulduğunun hatırlatılması üzerine ise Demirören, "Fikret Bey'le biraraya geliyoruz. Konuşuyoruz. Biz onunla 30 yıldır arkadaşız. Yakında sonuçlanır" demekle yetindi.

"YAPTIĞIM EN BÜYÜK HATA DEL BOSQUE'Yİ KOVMAKTIR"
Başkanlığı döneminde yaptığı en büyük hatanın Del Busque'yi kovmak olduğunu vurgulayan Demiröne, "Yaptığım en büyük hatalardan biridir Del Bosque'yi göndermek. Yeni başkan olmuştum. İstediğiniz kadar aktif yönetici olun, başkanlık apayrı bir şey. Baskı, korku, ne olduğunu anlamadan göndermek zorunda kaldım ki; hep söyledim ki yaptığım en büyük hatalardan biridir" diyerek yaşadığı pişmanlığı dile getirdi.

Seçim öncesi son sözlerinin sorulması üzerine de Demirören, "Türk futbolu gergin ve kötü olayları 2008'den beri unuttu. Rahmetli Hasan Doğan'la başlayan dönemin devamı. Olabilen aday olur, olamayan öpüşerek ayrılır. 25 Haziran bir gün. Ondan sonra hayat devam ediyor. Hepimiz birbirinin yüzüne bakıyor. Çocuklarımız arkadaş. Adaylarımızın gerginlik yaratacaklarını mahkemeye gideceklerini zannetmiyorum" diyerek sözlerini bitirdi.