Mustafa Cengiz'den Nihat Özdemir-Ali Koç-Zekeriya Alp görüşmesine tepki

Mustafa Cengiz'den Nihat Özdemir-Ali Koç-Zekeriya Alp görüşmesine tepki
Güncelleme:

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, TFF Başkanı Nihat Özdemir ile Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve MHK Başkanı Zekeriya Alp'in görüşmesine tepki göstererek Resmi olmayan bir makamda kulüp yöneticileriyle görüşebilirsiniz ama MHK Başkanı gelemez dedi. Cengiz, VAR sistemiyle ilgili...

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, gündemdeki konularla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"YARIŞAN BİR TARAF OLARAK BUNDAN RAHATSIZ OLURUM"

TFF Başkanı Nihat Özdemir, MHK Başkanı Zekeriya Alp, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Fenerbahçe Başkan Vekili Semih Özsoy arasındaki görüşmeye tepki gösteren Cengiz, "Hiç hoş karşılamadım. TFF Başkanı, yönetim kurulu üyeleri, futbol kulüpleri başkan ve yöneticileriyle görüşebilir, bir araya gelebilir. Gayet doğal. Aklımıza hiçbir şey gelmez. Biz Nihat Beyle oturduk, buraya geldi. Biz de kendisinin ziyaretine gittik ama resmi olmayan bir makamda... Yani TFF Başkanı ve veya MHK'nin olmayan bir odada, özel bir büroda, siz TFF Başkanı hem de mensubu olduğunuz ikinci bir başkan iken, bir kulüp başkanı ve ikinci başkanıyla görüşebilirsiniz. Tamam. Ama oraya MHK Başkanı da gelip katılırsa ki MHK Başkan yardımcısının geldiği de iddia ediliyor... 2-2,5 saat konuşma yaparlarsa ben yarışan bir taraf olarak bundan rahatsız olurum" ifadelerini kullandı.

"VAR SİSTEMİNİ BİZ BOZDUK"

VAR ve hakemlerin performansına ilişkin açıklamalar da yapan Cengiz, yayıncı kuruluşa da eleştiriler yönelterek şunları söyledi:

"Özellikle VAR sistemini biz bozduk. Son Alanya maçı, Alanya ve Trabzon'u da tebrik ederim. Biz bazı pozisyonları eleştirirken o kulübü hedef almıyoruz. Biz elle gol atılacağını öğrendik ve orada VAR'da oturan hakem, uluslararası alanda başarısıyla iftihar ettiğimiz bir hakem. Yerelde pek başarılı değil maalesef.

"TFF NE KENDİNİ NE DE HAKEMLERİ HAZIRLAYABİLDİ"

VAR odasına aynı anda 20 kamera varsa 20 görüntü akar. Bunlara VAR ve AVAR hakemler bakmaz, teknik sorumlular vardır. Kale arkası verilir, pilot kamera verilir... Ama siz bunları hazırlamayıp hızla yayına veremezseniz eksik görüntüler çıkar. Ben kasıt var, bir takımın fanatik taraftarı saklıyor demiyorum. Benim kanaatim TFF teknik açıdan, fiziki altyapı çok iyi olmasına rağmen kişisel olarak hazırlanamadı ve hakemleri de hazırlayamadı. Bir de hata ettiler, Kulüpler Birliği'ne geldiler Oğuz Sarvan'la ve dediler ki 'Hakemlerin VAR'a gitmesi sicillerini olumsuz etkiler' dedi. Bir insan yanlış konuşabilir ama düzeltmek insani bir şey, insanı yüceltir. VAR'a gitmekten neden korkuyorsunuz."

"VAR'A GİTMEKTEN BEN DE KORKUYORUM"

"Gerçi artık VAR'a gitmekten ben de korkuyorum artık diyagonal çizgiler çiziliyor! Elden çizilen çizgi... Tamam hakem görmeden elle gol atılıyor, Tanrı'nın eli... Futbolcunun topa vurduğu anı gösteren küçük kareyi gördünüz mü? Oradaki top, Amerikan futbolu oynanan top, elips top! Top, top değil! Yayıncı kuruluşa soruyorum: Senin eğer frame rate'lerin, eğer kameraların iddia ettiğin gibi kaliteli olsa orada top top görünür"