Başakşehir'e altyapıda Avrupa modeli

Başakşehir'e altyapıda Avrupa modeli

Göksel Gümüşdağ, altyapı projeleri kapsamında beraberindeki heyetle Madrid'de iki gün süren görüşmeler yaptı.

Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, altyapı projeleri kapsamında beraberindeki heyetle Madrid'de iki gün süren görüşmeler yaptı.

Atletico Madrid Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Miguel Angel Gil  Marin'in davetiyle Madrid'e gelen Medipol Başakşehir Kulübü yöneticileri, altyapı  projelerini hazırlayan mimarlar ile Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal,  Atletico Madrid ve Real Madrid kulüplerini ziyaret etti.
 
Atletico Madrid'in yapımı devam eden 70 bin kapasiteli yeni stadını ve  şu anda maçlarını oynadığı Vicente Calderon Stadı'nı ziyaret eden Medipol  Başakşehir Kulübü yöneticileri, daha sonra uzun zamandır iş birliği içinde  oldukları Atletico Madrid yöneticileriyle toplantılar yaptı. Heyet,  ziyaretlerinin son gününde ise Real Madrid Kulübü'nün Valdebebas ilçesindeki  "Real Madrid Spor Şehri" adlı 130 hektarlık alanı da dolaşıp altyapı ve A takımın  tesisleriyle ilgili bilgi aldı.
 
Göksel Gümüşdağ, görüşmelerinin sonunda AA muhabirine yaptığı  değerlendirmede, "Şimdiye kadar en etkilendiğimiz Manchester City ve Real Madrid  altyapılarının harmanlandığı, çok güzel bir tesis düşünüyoruz" dedi.
 
Şu anda projelendirme aşamasında olduklarını ifade eden Gümüşdağ,  "Başakşehir Spor Kulübü'nün yanında büyük bir altyapı tesisi ve akademi  inşaatımız yakın zamanda başlayacak. Yaklaşık 1,5 ay içinde mimar arkadaşlar  projeyi bitirir. 13 ayda bitmesi öngörülen altyapı tesisleri ve akademi için  yaklaşık 10 milyon avroluk bütçe olacağını tahmin ediyorum" şeklinde konuştu.
 
Türkiye'nin en önemli akademisini ve altyapısını yapmak istediklerini  aktaran Gümüşdağ, "Bizim için önemli olan tesisin işlevi ve üretkenliği. Bugün  1,5 yaşındayız ama 5 yıl içinde Başakşehir'den çok daha fazla oyuncunun ön plana  çıkacağını göreceğiz. Şu an A Milli Takım'da iki oyuncumuz var. Birisi altyapıdan  gelme Mahmut Tekdemir. Bu sayıyı çoğaltacağız. Altyapıyı çok önemsiyoruz"  ifadelerini kullandı.
 
Başakşehir'in stadının kendi kategorisinde dünya ikincisi olduğunu ve  bunu güzel bir tesisle taçlandırmak istediklerini vurgulayan Göksel Gümüşdağ, "15  gün önce de Londra'da ve Manchester'da görüşmeler yaptık. En etkilendiğimiz  Manchester City oldu ama burada Real Madrid'in dünyanın en iyilerinden biri  olduğunu gördüm. Stadımızın yanında Real Madrid'inki gibi böyle inanılmaz bir  altyapı yapacağız. Türkiye'nin ve dünyanın sayılı tesislerinden olacak" diye  konuştu.
 
Mevcut durumda 3 saha yaptıklarını ama toplamda 10-11 saha yapmayı  planladıklarını kaydeden Gümüşdağ, yaklaşık 70 kişilik kapasitesiyle, yetenekli  futbolculara yönelik otel hizmeti verebilecek bir sosyal tesis de inşa etmek  istediklerini dile getirdi.
 
Araştırmalarından edindikleri tecrübeyle dünyanın en iyi tesislerinden  birini oluşturmayı amaçladıklarını kaydeden Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı,  "Bildiklerimizin yanı sıra bugün Real Madrid'de gördüklerimiz ve ekleyeceklerimiz  var. Çok küçük, pratik, basit detayları önemsemişler ama çok kullanışlı bir tesis  yapmışlar. Öyle bir tesis yapalım ki 5-10 yıl sonra Avrupa'da Real Madrid ile eşleşebilelim" değerlendirmesinde bulundu.