Galatasaray'a TT Arena müjdesi !

Galatasaray'a TT Arena müjdesi !

Bilirkişi, Türk Telekom Arena'nın çatısının kapanmaması nedeniyle açılan davada kulübü destekledi.

Bilirkişi, 6 yıldır çatısı kapatılması beklenen Türk Telekom Arena'da kulübü sevindiren bir rapor verdi.

Bilirkişi, stada açılır kapanır çatı yapılması halinde çimlerin zarar göreceğini ve bu sisteme gerek olmadığını belirtti. Sarı kırmızılı yönetim, maddi sıkıntı nedeniyle yıllardır çatı yapımını öteliyordu.

G.Saray, Spor Genel Müdürlüğü (SGM) verdiği taahhütte çatıyı 3 Mayıs 2013'e kadar yapacak aksi halde inşaat maliyet bedelinin yarısı kadar bedel ödeyecekti. Taahhüdünü yerine getiremeyen kulüp söz konusu parayı da ödemedi. Bunun üzerine kulübe dava açıldı.

Davanın 2 yıldır görüldüğü İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 5 kişiden oluşan bilirkişinin raporu ulaştı.

STAT İNŞAATINDA IŞIK HATASI YAPILDI

Hürriyet'in haberine göre; Raporda şöyle denildi: "Açılır-kapanır çelik çatı sistemi hem maliyetli olacak hem de ultraviyole ışınlarına tabi tutulan 'Growlights lambaları' denen sistemle çimlerin yaşaması imkansız hale gelecek. Yarı açık sahada çimler günde 12-17 saat ultraviyole ışınlarına tabi tutulmaktadır. Stadın yapımı aşamasında saha zeminin yeterli güneş ışığını alamadığı öngörülmemiştir.

Açılır-kapanır çatı sistemi yapılması halinde maliyeti yaklaşık 13 milyon dolar olacak ve saha çimlerinin bakımı için 'Growlights' yöntemi dışında başka bir seçenek kalmayacaktır. Çim bakım ve stat işletme maliyetleri de astronomik ölçüde artacaktır. Kurulumuzca açılır-kapanır çatı sistemi gereksiz ve atıl bir yatırım olarak değerlendirilmektedir."

Hürriyet