TikTok'a 10 milyar TL'lik dev ceza!

TikTok'a 10 milyar TL'lik dev ceza!
Güncelleme:

Sosyal medyanın en çok tepki çeken platformu TikTok'a yaklaşık 10 milyar TL'lik dev ceza kesildi.

Avrupa merkezleri büyük ölçüde Dublin'de bulunan Büyük Teknoloji şirketlerinin baş gizlilik düzenleyicisi olan İrlanda Veri Koruma Komisyonu, TikTok'a 345 milyon euro para cezası verdiğini ve platformu 2020'nin ikinci yarısına kadar uzanan ihlaller nedeniyle kınadığını açıkladı.

13 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLAR İÇİN RİSK

NTV'de yer alan habere göre, soruşturma, genç kullanıcılar için kayıt sürecinin, hesaplarını varsayılan olarak herkese açık hale getiren ve herkesin videolarını görüntülemesine ve yorum yapmasına izin veren ayarlarla sonuçlandığını tespit etti.

Bu varsayılan ayarlar, izin verilmediği halde platforma erişim sağlayan 13 yaşından küçük çocuklar için de risk oluşturuyordu.

Ayrıca, ebeveynlerin ayarları yönetmesi için tasarlanan bir "aile eşleştirme" özelliği yeterince katı değildi ve yetişkinlerin 16 ve 17 yaşlarındaki kullanıcılar için rızaları olmadan doğrudan mesajlaşmayı açmalarına izin veriyordu.

İzleme örgütü, genç kullanıcıları kayıt olurken ve video yayınlarken daha "gizlilik müdahaleci" seçeneklere yönlendirdiğini söyledi.

TİKTOK'TAN AÇIKLAMA

TikTok yaptığı açıklamada, "özellikle verilen para cezasının seviyesi" olmak üzere karara katılmadığını belirtti.

Şirket, düzenleyicinin eleştirilerinin üç yıl öncesine dayanan özelliklere ve ayarlara odaklandığına dikkat çekti.

TikTok, Eylül 2021'de soruşturma başlamadan çok önce, 16 yaşın altındaki gençler için tüm hesapları varsayılan olarak özel hale getirmek ve 13 ila 15 yaşındakiler için doğrudan mesajlaşmayı devre dışı bırakmak da dahil olmak üzere değişiklikler yaptığını söyledi.

Instagram, WhatsApp ve bunların sahibi Meta, geçen yıl İrlandalı düzenleyici kurum tarafından büyük para cezalarına çarptırılan diğer teknoloji devleri arasında yer alıyor.