Uzaya giden ilk Türk olacak !

Uzaya giden ilk Türk olacak !

İTÜ Uzay Mühendisliği son sınıf öğrencisi olan Halil Kayıkçı, bir yarışmada birinci oldu ve uzaya gitmeye hak kazandı.

Uzaya ilk defa bir Türk vatandaşı çıkacak.İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Halil Kayıkçı,Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek uzaya çıkan ilk Türk vatandaşı olacak.

ULUSLARARASI YARIŞMADAN EN YÜKSEK PUANI ALDI

Türkiye'den uluslararası bir yarışmaya katılan ve en yüksek puanı alan Halil Kayıkçı, uzayı gören ilk Türk olmak için gün sayıyor.

ozel-haber-uzay-yolcusu-ilk-turk-3-8418413_o.jpg

Amerika'da 1 hafta astronot eğitimi aldığını söyleyen Kayıkçı, "Yarışmaya katılanlar içerisinde en yüksek puanı alan kişilere uzay bileti verildi. Ben de onlardan bir tanesiyim.Türkiye'den bu eğitimi geçen sadece benim.

"ŞU ANDA TÜRKİYE'DEN UZAYA GİDEN YOK"

Şu anda Türkiye'den uzaya giden yok. Ben 2017 yılı içerisinde planlanan uçuşta uzay sınırını geçip, 103 kilometreye kadar çıkarak, dünyayı küre şeklinde görüp tekrar dünyaya geri geleceğim" dedi.

ozel-haber-uzay-yolcusu-ilk-turk-2-8418413_o.jpg

"BU BENİM ÇOCUKLUK HAYALİMDİ"

İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölümünde okuyan Kayıkçı, "Uluslararası bir yarışmaya katıldım. Amerika'da 1 hafta astronot eğitimleri aldık. 2017 yılındaKarayipler Kurasao adasından gerçekleşecek olan uzay yolculuğuna katılmaya hak kazandım. Bu benim çocukluk hayalimdi.

2017'DE UZAYA GİDECEK

Uzaya gitmeyi, uzayla ilgili bir iş yapmayı hep hayal ederdim. Biraz şansım da yaver gitti. Erkenden bu hayalime kavuştum. Şu anda uzay mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. 2017 yılına kadar okulumu bitirmeyi planlıyorum. Okulum bittikten ve uzaya gittikten sonra, uzayla ilgili bir iş yapmayı planlıyorum. Bizim çocuklarımızın hayal gücü çok yüksek. Hayal güçlerine sınır koymasınlar, hayallerini büyük tutsunlar. Hayallerinin peşinden koşsunlar ve mücadele etsinler" dedi.