ABD'den Türkiye'ye karşı sinsi plan

Türkiye ile ABD arasında Suriye konusunda anlaşmazlıkları çözmek için kurulan komite öncesinde kongrede, Türkiye aleyhine gizli bir oturum gerçekleştirildiği öne sürüldü.

ABD'den Türkiye'ye karşı sinsi plan
A+ A-

Suriye, FETÖ ve PKK konularında Türkiye-ABD arasındaki görüş ayrılıklarına çözüm bulmak için kararlaştırılan 3’lü komite toplantılarından ilki dün Washington’da gerçekleştirildi.

Komitelerin ilki Suriye konusuyla toplandı. Türkiye’nin Münbiç’i terör örgütü PYD/PKK’dan arındırma talebi görüşüldü. Ancak toplantı öncesi ABD Kongresi'nde gerçekleşen gizli bir oturum göze çarptı.

Akşam'dan Yavuz Atalay'ın haberine göre; kongre kaynaklarından elde ettiği bilgilere göre oturumda komite toplantılarına karşı pozisyon alındı ve Türkiye’yi köşeye sıkıştırma planları yapıldı. Bazı üyeler, Rusya’dan S-400 alması karşılığında “Türkiye’yi F-35 projesinin dışına itelim” ifadesini kullandı. Bazları da, Türkiye’nin F-35 projesinin tedarikçisi olduğunu iddia ederek, “Türkiye’den artık parça almayalım” dedi. Ancak Türkiye F-35’in tedarikçisi değil projenin ortağı olduğu için böyle bir ihtimal bulunmuyor.

'YENİ VİZE KRİZİ YARATALIM'

Öte yandan toplantılardan ABD lehine sonuçlar çıkmaması durumunda yeni bir vize krizi yaratılması da teklif edildi. 

Akşam