Galatasaray - Fenerbahçe: 0-0
İstifası istenen başkanlar hakkında AK Parti'den açıklama
Erdoğan: ''Bir gece ansızın vurabiliriz...''

Clinton tarihe geçti

Hillary Clinton, ABD'de ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçti.

Clinton tarihe geçti
A+ A-

Demokrat Parti’nin Philadelphia kentindeki  kongresinde 2016 başkanlık seçimleri için resmen adaylığı ilan edilen Hillary  Clinton, ülkesinin tarihindeki ilk kadın başkan adayı oldu. 

Demokrat Parti’nin Philadelphia kentinde önceki gün başlayan kongresi devam ediyor.

Kongrede bugün, Güney Dakota eyaleti delegelerinden gelen 15 oyla  adaylık için gereken 2 bin 383 oya erişen Hillary Clinton, 8 Kasım’da yapılacak  başkanlık seçiminde partinin nihai adayı olarak ilan edildi.

Eski ‘First Lady’, New York Senatörü ve ABD Dışişleri Bakanı olan  Hillary Clinton böylelikle ABD’nin ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçti. 

Clinton, adaylık kabul konuşmasını perşembe günü yapacak.

Hillary Clinton, Demokrat Parti’deki yarışta Vermont Senatörü Bernie  Sanders’ı geride bırakmıştı.

Kongreden önce Clinton’ı destekleyeceğini açıklayan Sanders’a bazı  destekçileri dün tepki göstermişti.  Partinin adayı olarak Clinton’ın yerine  kendisini görmek istediklerini belirten destekçilerine Sanders, “Hillary Clinton  mükemmel bir başkan olacaktır. Ona destek veriyor olmaktan büyük mutluluk  duyuyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Hillary Clinton, geçtiğimiz günlerde de başkan yardımcısı adayı olarak  Virginia Senatörü Tim Kaine’i belirlemişti.

Clinton, ABD’nin 45’inci başkanının belirleneceği 58’inci başkanlık  seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den iş adamı Donald Trump’la yarışacak.

Başkanlık seçimi 8 Kasım salı günü yapılacak.