Hoffenheim - Başakşehir: 3-1
Uzmanlar yine ezber bozdu ! Yaşlılara yer verilmeli mi ?
Erdoğan'dan AB ve ABD hakkında sert sözler

Clinton ve Trump karşı karşıya geliyor

ABD'de yapılacak başkanlık seçimlerine 6 hafta kala iki güçlü aday açık oturum programında karşı karşıya gelecek.

Clinton ve Trump karşı karşıya geliyor
A+ A-

ABD'de yapılacak başkanlık seçiminin Demokrat Partili adayı Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi adayı Donald Trump ABD saatiyle 21.00'da ilk defa televizyondaki bir açık oturum programında karşı karşıya gelecek. Münazarayı izlemek için en az 75 milyon ABD'linin ekran başına kilitlenmesi bekleniyor.

Beyaz Saray için yarışın şaşırtıcı derecede çekişmeli geçiyor olması ve iki adayın tarzlarındaki farklılığın beklenmedik sonuçlar doğurması ihtimali nedeniyle, 8 Kasım'da yapılacak seçimlerin altı hafta öncesine denk gelen münazaraya olan ilgi yoğun.

İZLEYİCİ SAYISINDA REKOR BEKLENİYOR

Reuters'ın haberine göre, münazarayı takip etmesi beklenen izleyici sayısının, 1980'de Demokrat Jimmy Carter ve Cumhuriyetçi Ronald Reagan arasındaki münazarayı izleyen 80 milyon kişilik rekoru zorlaması bekleniyor.

Planlanan üç münazaranın ilki olan bu akşamki karşılaşmanın ABD saatiyle 21.00'da (TSİ 04.00) başlayarak 90 dakika sürmesi bekleniyor. Münazara New York'taki Hofstra Üniversitesi'nde yapılacak.

Anketlere göre, yakın tarihin en az sevilen iki Beyaz Saray adayı olan Trump (70) ve Clinton (68) bu münazarayı kullanarak seçmenlerin aklındaki bazı soru işaretlerini gidermeyi ve seçim kampanyası sırasındaki bazı hataları telafi edebilmeyi umut ediyor.

Uzmanlar; iş adamı ve eski TV programcısı Trump'ın bir başkomutandan beklenen bilgi ve güvenilirliğe sahip olduğunu göstermeye çabalayacağını, Clinton'ın ise kendisine güvenmeyen seçmenlerle yakından bir bağ kurmaya çalışacağını söylüyor.

SON ANKETLERDE İKİ ADAY KAFA KAFAYA

Anket sonuçlarına göre; Clinton'ın Trump üzerindeki açık ara liderliği son dönemlerde gerilemeye başladı.

ABC News ve Washington Post'un ortak anketine göre, kayıtlı seçmenlerden, hem Clinton hem de Trump yüzde 41 oy alacak. Bu ankete göre; Liberteryen Parti adayı Gary Johnson yüzde 7, Yeşil Parti adayı Jill Stein ise yüzde 2'de kalıyor.

Ankete katılanlardan Clinton ve Trump arasında tercih yapmaları istendiğinde ise iki aday da yüzde 46'ya yükseliyor.

Pazartesi günü açıklanan Reuters/Ipsos anketine göre ise ABD'li seçmenlerin hemen hemen yarısı karar vermek için münazaraları izlemeyi bekliyor. Katılımcıların yüzde 61'i, kampanyalar sırasında gösterilen sertlikle ilgilenmediğini ve medeni bir tartışma görmeyi beklediklerini söylüyor.