ABD'deki Hakan Atilla davasında karar açıklandı

Güncelleme:

ABD'de görülen Hakan Atilla davasında jüri kararını açıkladı.

ABD'de görülen Hakan Atilla davasında jüri kararını açıkladı. Mahkeme jürisi, Atilla'yı 6 suçlamanın beşinden suçlu buldu. Atilla, kara para aklamaktan suçsuz bulundu.

ABD'de görülen davada Halkbank eski Genel Müdür  Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkındaki kararını açıklayan jüri, 5 suçtan suçlu  bulduğu Atilla'yı "kara para aklama" suçlamasından suçsuz buldu. 

New York'ta görülen Hakan Atilla davasında jüri kararını açıkladı.

Buna göre Atilla, kendisine atfedilen "ABD'nin İran'a yönelik  yaptırımlarını delmek", "ABD'yi aldatma suçuna iştirak etmek", "ABD bankalarını  dolandırmak", "ABD bankalarını dolandırmaya iştirak etmek", "kara para aklama  suçuna iştirak etmek"ten suçlu bulundu. Atilla, "kara para aklamak" suçlamasından  ise suçsuz bulundu.

CEZA DURUŞMASI 11 NİSAN'DA YAPILACAK

12 jüri üyesi tarafından her bir suçlamayla ilgili ayrı ayrı oy  birliğiyle alınan kararın ardından Yargıç Richard Berman'ın 11 Nisan'da  duruşma  yaparak Atilla'nın alacağı cezaya karar vereceği bildirildi.

Davanın esastan görülmesi süreci 22 Kasım'da başlamış, karar verme  sürecini yılbaşından önce yetiştiremeyen jürinin 3 Ocak'ta yeniden bir araya  gelmesine karar verilmişti.

Davada jüri müzakerelerine devam edilirken duruşma salonunun ilk  sırasında Atilla'nın eşi Burçin Atilla hazır bulundu. Atilla'nın salona gelişinde  eşiyle arasında duygusal anlar yaşandı. Eşiyle ilgili jüri kararı açıklanmasının  ardından ise Burçin Atilla'nın gözyaşlarına hakim olmadığı gözlendi.

SAVUNMA MAKAMININ 'HATALI YARGILAMA' TALEBİ İKİNCİ KEZ REDDEDİLMİŞTİ

Savunma makamı, 19 Aralık'ta Atilla'nın çapraz sorgusu sırasında  savcılığın sanığa yönelttiği bir soruya itiraz etmiş ve mahkemeye ikinci kez  "hatalı yargılama" yapıldığı gerekçesiyle dilekçe sunmuştu.

İtiraz dilekçesinde Atilla'nın avukatları savcılığın çapraz sorgusunda  "Atilla'nın İran yaptırımlarını ihlal ettiğini savunan 17-25 Aralık'tan sonra  eski Bankalar Yeminli Murakıbı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) firarisi Osman  Zeki Canıtez tarafından hazırlanan raporu sunduğunu", bu raporun deliller  arasında yer almamasına rağmen jüri önüne getirildiğini ve bunun jüri üyelerini  yanlış yönlendirdiğini savunmuştu.

Davanın yargıcı Richard Berman, Atilla'nın "tamamen adil ve şeffaf bir  şekilde" yargılandığı ve çapraz sorgusu sırasında sanıktan bu rapora ilişkin  soruyu cevaplaması istenmediği gerekçesiyle "hatalı yargılama" itirazını kabul  etmedi.

Savunma makamının FETÖ mensubu, firari eski Komiser Yardımcısı Hüseyin  Korkmaz'ın "çalıntı deliller sunması" ve "yanlış ifade vermesi" nedeniyle  mahkemeye yaptığı hatalı yargılama" itirazları da reddedilmişti.

YARGIÇ, KORKMAZ'IN TANIKLIĞINI HUKUK KURALLARINA UYGUN BULMUŞTU

Yargıç Berman'ın, FETÖ firarisi eski Komiser Yardımcısı Hüseyin  Korkmaz'ın tanıklığı için "hukuk kurallarına uygun olduğu" nitelemesi yapması ise  dikkat çekmişti.

Savcılığın mahkemeye tanık olarak getirdiği Korkmaz'la ilgili herhangi  bir sorun bulunmadığını dile getiren Berman, bu kişinin tanık olarak dinlenmesini  "tamamen yasal" ifadeleriyle tanımlamıştı.

KORKMAZ, FBI'DAN 50 BİN DOLAR ALDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Hüseyin Korkmaz çapraz sorgusu sırasında ABD Federal Soruşturma  Bürosunun (FBI) kendisine 50 bin dolar verdiğini ve ABD'de oturduğu evin kirasını  ise savcılığın ödediğini söylemişti.

Korkmaz, ABD'ye geldiği günden beri hiç çalışmadığını ancak çalışma  başvurusunda bulunduğunu ve iki hafta önce olumlu yanıt aldığını anlatarak ABD  hükümetinden yardım alıp almadığı sorusuna, "Savcılık 3 defa 300 dolar, toplamda  900 dolar verdi." demişti.

BHARARA YARGIÇ VE SAVCI YARDIMCILARIYLA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Duruşmanın 19 Aralık salı günkü oturumunu izleyenler arasında  Türkiye'de hakkında soruşturma açılan eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı  Preet Bharara da vardı.

ABD başkanı Donald Trump tarafından görevden alınan Bharara'nın  duruşmanın ardından savcı yardımcılarıyla ve Yargıç Berman ile görüşmesi ise  dikkati çekmişti.

DAVA SÜRECİ

Hakkındaki suçlamaları kabul ederek tanıklığa geçen Sarraf'ın,  Manhattan'da beraber kaldığı hücre arkadaşı tarafından "Sarraf'ın kendisine iki  kez tecavüz etmek ve cinsel tacizde bulunmak iddiasıyla" dava edildiği  bildirilmişti.

Faouzi Jaber isimli 62 yaşındaki mahkum, Sarraf aleyhine "tecavüz"  davası için başvuruda bulunmuştu. Buna göre söz konusu mahkum Jaber, avukatı  Alexei Schacht aracılığıyla, Manhattan'da beraber aynı hücreyi paylaştıkları  sırada Sarraf'ın kendisine iki kez tecavüz etmek ve cinsel tacizde bulunmak  iddialarıyla dava açmıştı.

SARRAF MARİHUANA İÇTİĞİNİ KABUL ETMİŞTİ

Duruşmalarına devam edilen dava süreci içinde Sarraf, tutuklu  bulunduğu cezaevindeki bir gardiyana, Türk avukatı vasıtasıyla, yaklaşık 45 bin  dolar rüşvet verdiğini belirtmişti. Sarraf, cezaevinde uyuşturucu madde olan  sentetik marihuana içtiğini de kabul etmişti.

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para  aklamak gibi suçlar atfedilen Sarraf 2016 yılı mart ayında ABD'de tutuklanmıştı.  Davanın başlamasına kısa bir süre kala ise Sarraf kendisine yöneltilen 7  suçlamayı da kabul etmiş ve savcılıkla işbirliğine gitmişti.

Atilla ise geçen yıl 27 Mart tarihinde JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye  gitmek üzereyken gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.

AA