Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü
FETÖ'ye varis darbesi ! Tutuklandı

Almanya'yı korku sardı ! Filtreden geçecek...

Almanya terörist unsurların orduya girmemesi için çok yoğun bir inceleme başlatacak.

Almanya'yı korku sardı ! Filtreden geçecek...
A+ A-

Almanya, terörist unsurların orduya girmesini önlemek için 'aşırıları' güvenlik incelemesinden geçirecek. İncelemeyi Alman askeri istihbaratı MAD yapacak.

Almanya'nın orduya başvuranları güvenlik incelemesinden geçirmesini sağlayacak yasa taslağı bu hafta bakanlar kuruluna geliyor. Uygulama Temmuz 2017'den itibaren başlayacak. Yeni yasaya gerekçe olarak potansiyel teröristlerin orduya sızmaya çalışmaları gösterildi. Alman askeri istihbaratı MAD, 340 civarında askeri, 'aşırı' şüphesiyle gözlemliyor. Bu kişilerden 268'i hakkında aşırı sağcı, 64'ü hakkında radikalİslamcı ve 6'sı hakkında ise aşırı solcu oldukları şüphesi bulunuyor. Alman ordususon 10 yıl içinde 22 askeri, "radikal İslamcı" olarak sınıflandırdı. Askerlerin 17'sinin orduyla ilişiğini kesti. Ayrıca 29 eski askerin Irak ve Suriye'ye giderek, terör örgütüIŞİD'e katıldığı tahmin ediliyor.

ÖNCEDEN TESPİT

Alman “Die Welt” gazetesinin haberine göre; yeni yasa tasarısına gerekçe olarak, Alman ordusunun askerlere savaş silahlarını kullanma eğitimi verdiği, teröristlerinyurt dışı ve yurt içinde şiddet eylemlerini daha iyi hazırlamaları için ordudaki eğitimden yararlanmak istediği tehlikesi gösteriliyor. Aşırı unsurların ayrıca orduiçinde de saldırı ve şiddet eylemleri düzenleme tehlikesi bulunduğu belirtilen belgede, “Bu saldırganların Alman ordusu içinde ve dışında saldırı eylemleri düzenleme tehlikesi var” deniliyor.

Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte yılda 20 bin yeni güvenlik incelemesi yapılacak. Bunun için askeri istihbarat ve teşkilata 90 yeni istihdam gerekiyor ve güvenlik incelemesi askeri idareye 8.2 milyon euro ek masraf getiriyor.

Hürriyet