Financial Times'tan kritik analiz: ''Trump'a güvenmek akıllıca olmaz''

İngiliz Fİnancial Times gazetesi editör kurulu, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmesini analiz ederek görüşmeyi yorumladı.

Financial Times'tan kritik analiz: ''Trump'a güvenmek akıllıca olmaz''
A+ A-

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi editör kurulu tarafından kapsamlı bir analiz yazarak, ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında G-20 Zirvesi sırasında gerçekleşen görüşmeyi yorumladı. Gazete, Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 füze savunma sistemi ile ilgili olarak Trump'tan ılımlı mesajlar almış olsa da, bu konunun ABD ile Türkiye arasında "yavaş çekim ilerleyen bir çarpışmadan" bir "felakete" dönüşebileceği yorumunu yapıyor.

Gazete Osaka’daki “neşeli görüntüye” rağmen, S-400 anlaşması nedeniyle ABD ve Türkiye arasındaki çatışmanın bir felakete dönüşebileceğini belirterek, “tren enkazına” dönüşebileceği örneğini veriyor. FT, Türkiye’nin Suriye savaşı nedeniyle Rusya karşısında kırılgan bir konumda olmasının denklemi zorlaştırdığını yazarak, “Erdoğan’ın Trump’ın hafta sonu ettiği samimi sözlere çok fazla güvenmesi pek de akıllıca olmaz” yorumunu yapıyor.

Gazete, “Kongrenin yaptırımlar konusunda Trump kadar iyimser olması pek mümkün değil. Washington birkaç kez Türkiye’nin hem F-35 savaş uçaklarını, hem de S-400 füze savunma sistemini aynı anda alamayacağını belirtti. Erdoğan’a, NATO üyesi Türkiye’ye, Rusya’nın yanında durması halinde ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası’ (CAATSA) kapsamında yaptırım uygulanabileceği uyarısı yapıldı” ifadesini kullanıyor.

Trump'ın Türkiye açıklaması gündem oldu: Kurmaylarıyla ters düştüS-400’ün Rusya lideri Vladimir Putin için diplomatik bir zafer olduğunu hatırlatan Financial Times, “Bu, NATO içinde uyumlu silah sistemleri ihtiyacını hiç sayan bir anlaşma. Eğer bu hava savunma sistemleri Türkiye topraklarına yerleştirilirse, Rusya, NATO’nun ana savaş uçağı olacak F-35’ler hakkında bilgi toplayabilir” yorumunu yapıyor.

Türkiye’nin bağımsız bir ülke olarak savunma konusunda kendi kararlarını verme hakkı olduğunu belirten FT, “Ancak NATO üyesi olarak da ittifakın güvenliği ve birliğinde delik açmaya da hakkı yok” ifadesini kullanıyor. Bu kuralın “Trump NATO’ya az aldırış etse de” geçerli olduğunu belirten FT, “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” ilkesinin ittifakın en önemli ilkesi olduğunu hatırlatıyor.

Sözcü