Hastaneye yapılan siber saldırı nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti

Hastaneye yapılan siber saldırı nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti
Güncelleme:

lmanya'da Düsseldorf Üniversite Kliniği'nin sunucularına saldırılması ve sağlık hizmetlerinden yararlanılamaması nedeniyle bir hasta hayatını kaybetti.

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Adalet Bakanı Peter Biesenbach yaptığı açıklamada, Düsseldorf Üniversite Kliniği’ndeki bir hastanın hastaneye yapılan siber saldırı sonucu hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakan Biesenbach, hastanın kliniğin sunucularına yapılan saldırının ardından verilere erişilememesi nedeniyle sağlık hizmetlerinin aksaması sonucu başka bir hastaneye taşındığını ve orada yaşamını yitirdiğini açıkladı. Saldırının şantaj amaçlı gerçekleştirildiği aktarıldı.

POLİS SALDIRGANLARI İKNA ETTİ

Kliniğin sunucularının 10 Eylül Perşembe günü yerel saatle 03.00 sularında bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradığı belirtildi. Eyaletin Bilim Bakanı Isabel Pfeiffer-Poensgen, saldırganların polisle temasa geçtikten sonra şantajdan vazgeçtiklerini ifade etti.

Hastane sözcüsü ise saldırıdan sonraki günlerde sistemin bir süre hizmet veremediğini duyurdu. Sözcü normalde bir günde yapılan ameliyat sayısının 70’ten 10’a düştüğünü aktardı ve saldırı yüzünden ambulansların günlerdir hasta getiremediklerini ifade etti.

EYALET HÜKÜMETİ DAHA FAZLA KAYNAK TALEP EDİYOR

Kuzey Ren-Vestfalya eyalet hükümeti, gelecekte bilgisayar sistemlerinin güvenliği için daha fazla kaynak talep ediyor. Pfeiffer-Poensgen, eyaletin 900 milyon euro tutarında fon almasını beklendiğini ve bunun 630 milyonunun federal fonlardan alınacağını söyledi. Pfeiffer-Poensgen, fonların en az yüzde 15’inin siber güvenlikte kullanılması gerektiğine vurgu yaptı.