Kritik MGK sona erdi ! Neler konuşuldu ?
Kadir Topbaş istifa etti !
Miss Turkey birincisi Itır Esen'in tacı geri alındı

DEAŞ tünellerinin sırrı çözüldü

DEAŞ'in hava saldırından korunmak için tünelleri açmak için kullandığı alet bulundu.

DEAŞ tünellerinin sırrı çözüldü
A+ A-

DEAŞ'in hava saldırılarından korunmak için yerleşim birimlerinin altında metrelerce uzunluktaki tünelleri açmada kullanıldığı alet ele geçirildi. DEAŞ, koalisyon uçuklarının hava saldırılarından korunmak ve görüntü alınmasını engellemek için petrol kuyularını ateşe vermeye devam ederken, Irak Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçak ilk kez 3 ay önce DEAŞ'ten geri alanın Geyara Havaalanı'na indi.

isid-in-tunel-kazmada-kullandigi-makine-bulun-3-8911784_o.jpg

DEAŞ'İN TÜNEL KAZMA MAKİNESİ

Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin karadan Kaolisyon güçlerinin havadan yürüttüğü Musul Operasyonu sürerken, bu kapsamda DEAŞ'ten geri alınan yerleşim birimlerinde evlere gizlenen tank ve toplar ve DEAŞ'in tünel kazmada kullandığı makineler ele geçirildi. Musul'un kuzeyinde Peşmergenin DEAŞ'ten temizlediği bir köyde tünel kazma manikası ele geçirilirken, su motoru kullanılarak hazırlanan kızaklı tünel kazma makinesi ile yerin altında metrelerce uzunlukta tünel kazıldığı belirtildi.

isid-in-tunel-kazmada-kullandigi-makine-bulun-4-8911784_o.jpg

PETROL KUYULARINI YAKMAYA DEVAM EDİYORLAR

Musul'un çevresindeki köy ve ilçelerden bazılarının Irak ordusu ve Peşmerge güçleri tarafından alınmasından sonra Musul'a sıkışan DEAŞ'in daha önce kazdığı hendekleri doldurduğu ham petrolü ve petrol kuyularını ateşe vermeye devam ettiği belirtildi. Bölgeden gelen görüntülere göre, DEAŞ'in özellikle güneyden Geyara ve Güver cephesinden ilerlemeye çalışan Irak ordusuna karşı havadan görüntü alınmasını engellemek ve savaş uçaklarından korunmak için ateşe verdiği petrol kuyuları ve hendeklerden yükselen dumanların gökyüzünde kara bulutlar oluşturduğu gözlendi.

İLK KEZ IRAK UÇAĞI GEYARE HAVAALANINA İNDİ

Musul Operasyonu için stratejik öneme sahip olan ve hava operasyonunun yönetildiği üstlerden biri olan Geyara havaalanına ilk kez Irak Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağın 2 gün önce indiği belirtildi. 2014 yılında DEAŞ'in eline geçen 3 ay önce düzenlenen operasyon ile geri alınan Geyara Havaalanı'nda Amerika'nın 101'inci Hava indirme Tümeni de bulunuyor.