Muhaliflerden PYD'ye çağrı

Suriyeli muhalifler, PYD'ye kendilerine katılma çağrısında bulundu.

Muhaliflerden PYD'ye çağrı
A+ A-

Suriyeli muhaliflerin kurduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) ile hareket eden Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) temsilcisi Abdülhakim Beşar, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye rejimden kopması ve terörle mücadele için devrim güçlerine katılması çağrısında bulundu.

Cenevre'deki Suriye görüşmeleri çerçevesinde gazetecilere  açıklamalarda bulunan Beşar, Kürtlerin MYK heyeti içinde temsil edildiğini  söyledi.
 
Beşar, "PYD'ye rejimden kopması ve terörle mücadele için devrim  güçlerine katılması çağrısında bulunuyoruz. PYD devrim güçlerine katılırsa, yeni  bir sayfa açacağız ve Cenevre görüşmelerinde temsil edilmeleri için arabuluculuk  yapacağız." dedi.
 
ENKS temsilcilerinden Fuat  Aliko ise, MYK'nın iki ay önce PYD'ye  devrim güçlerine katılma çağrısında bulunduğunu ancak PYD'nin bu çağrıya cevap  vermediğini söyledi.
 
Türkiye'nin güneydoğudaki operasyonlarına ilişkin bir soruya ise  Aliko, "Türkiye'deki sorun içsel bir konu ve bizimle hiçbir alakası yok. Biz  Türkiye, Irakve İran'daki Kürtlere karışmıyoruz. Türkiye'nin Suriyeli Kürtlere  yönelik özel bir müdahelesi yok." cevabını verdi.
 
PYD, 100 bin Kürdü yerinden etti
 
Aliko, PYD nedeniyle baskı altında olduklarını,100 bin Kürt gencinin  PYD'ye katılmamak için evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve PYD'nin çocuk  savaşçı kullandığını sözlerine ekledi.