Suriye ordusu kritik bölgeyi ele geçirdi

Suriye ordusu kritik bölgeyi ele geçirdi
Güncelleme:

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye'de M5 olarak bilinen Halep-Şam karayolunun 2012'den bu yana ilk kez Suriye ordusunun kontrolüne geçtiğini duyurdu.

 Suriye ordusunun İdlib ve Halep’teki operasyonları devam ederken, hükümet güçlerinin Halep-Şam karayolunda kontrolü 2012’den bu yana ilk kez ele geçirdiği haberi geldi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, M5 olarak bilinen bu stratejik karayolunun tamamının Suriye ordusunun kontrolüne geçtiğini duyurdu. Haberde, Rusya ve İran’ın desteğiyle ilerleyen ordunun, Halep’in batısındaki bir mahallenin de tamamen alınması sonrası M5 üzerinde tam kontrol sağladığı belirtildi.

M5 karayolu, Suriye’nin güneyindeki Deraa ile kuzeyindeki Halep kentini birbirine bağlayan, stratejik bir hat. Bu karayolunun açılmasıyla, Şam-Halep arasındaki kesintisiz bağlantı 2012’den bu yana ilk kez sağlanmış oldu.

Suriye ordusunun İdlib’in güneyinde Türkiye’yle gerilimin gölgesinde sürdürdüğü operasyonlar ise Lazkiye ile Halep’i bağlayan M4 karayolunu açmayı hedefliyor. Bu iki yolun hükümet kontrolüne geçmesi, iç savaşın başından bu yana ülkeninen büyük kentleri arasındaki bağlantının ilk kez kurulmuş olması anlamına gelecek.