Vatikan'da 'eşcinsel' itirafı !

Vatikan'da 'eşcinsel' itirafı !
Güncelleme:

Vatikan'da önemli görevler yürüten 43 yaşındaki Polonyalı rahip eşcinsel olduğunu açıkladı.

Vatikan'da halihazırda önemli görevler yürüten 43 yaşındaki Polonyalı rahip Krzysztof Charamsa, eşcinsel olduğunu açıkladı. Katolik Kilisesi tarihinde ilk kez üst düzey bir din adamı böyle bir itirafta bulunurken, Vatikan’dan henüz bu konuda bir açıklama gelmedi.

Üst düzey din adamlarına verilen “monsenyör” unvanına sahip olan Krzysztof Charamsa, 2003 yılından beri Papalık İnanç Doktrini Kongregasyonu’nda görevli. Charamsa, aynı zamanda Papalık Uluslararası Teoloji Komisyonu Sekreter Yardımcılığını yürütüyor ve Roma’daki Papalık Gregoryan Üniversitesi ile Papalık Ateneo Regina Apostolorum üniversitelerinde dersler veriyor. 17 yıldır Roma’da yaşayan Charamsa, Polonya basını ile İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği röportajlarla, din adamlarının evlenmesinin dahi yasak olduğu Katolik Kilisesi’nde deprem etkisi yarattı.

Eşcinsel olduğunu ve bir sevgilisinin bulunduğunu itiraf eden Monsenyör Charamsa, “Kilise ve cemaatimin benim kim olduğumu bilmesini istiyorum: Kimliğinden mutlu ve gururlu eşcinsel bir rahip. Bunun bedelini ödemeye hazırım, ancak bu arada Kilise, inançlı eşcinseller karşısında gözlerini açmalı ve onlara, aşk hayatından mahrum kalmalarına ilişkin sunduğu çözümün tamamen insanlık dışı olduğunu anlamalı” ifadelerini kullandı. 

'KİLİSE’NİN VİCDANINI SARSMAK İSTİYORUM'

Charamsa neden bu gerçeği açıklama ihtiyacı duyduğunu ise şu sözlerle dile getirdi:

“Bir gün geliyor, içinde bir şeyler kırılıyor ve bunu engelleyemiyorsun. İnkar edilmiş eşcinselliğimle, bir kabusun içinde kaybolup gidebilirim, ama Tanrı bizi yalnız bırakmıyor. Ve inanıyorum ki, büyük sonuçları olan bu güçlü varoluşsal tercihi (eşcinsellik itirafı) şimdi yapmamı sağladı, ancak tutarlı yaşamak için tüm eşcinseller için bu çok daha kolay olmalı, çünkü zaten geç kalmış durumdayız ve bir 50 yıl daha bekleyemeyiz. Bu nedenle Kilise’ye kim olduğumu söylüyorum. Bunu kendim, cemaatim ve Kilise için yapıyorum. Bunu yapmak, cinsel azınlığa mensuplar karşısında da benim sorumluluğumdur.”

Kilise’nin eşcinselleri ve eşcinselliği tanımadığını söyleyen Monsenyör, “Onlar her yerdeler, ama onların gözlerinin içine hiç bakmadık, çünkü onlar genellikle kim olduklarını açıkça söylüyor. Benim hikayemle, biraz Kilise’nin vicdanını sarsmak istiyorum. Papa’ya da bir mektupla kimliğimi açıklayacağım” derken, belki bir daha Katolik üniversitelerinde çalışamayacak olmasının acısını duyacağını da ekledi.

'HERKESİN AŞK HAKKI VARDIR'

Eşcinsellik meselesinin de ele alınması beklenen, “Çağdaş dünyada ailenin Kilise’deki misyonu ve eğilimi” temasıyla Vatikan’da yarın 191 üst düzey din adamının katılımıyla toplanacak olan Episkoposlar Sinodu (Ruhani Meclis) öncesi bu sarsıcı açıklamayı yaptığına dikkat çekilen Charamsa, sözlerine şöyle devam etti:

“Sinod’a, eşcinsel aşk, aileye ihtiyaç duyan, ailevi bir aşktır. Eşcinsel ve transseksüel de dahil her insan, kalbinde aşk ve aile olma arzusu taşır. Herkesin aşk hakkı vardır ve abu aşk, toplum ve yasalar nezdinde korunmalıdır. Ama her şeyden önce bunu Kilise’nin halletmesi gerekir. Hristiyanlık, aşk dinidir. Bir lezbiyen ya da homoseksüel çift Kiliseye, ‘Biz doğamız gereği birbirimizi seviyoruz’ diyebilmeli.”

İncil’in eşcinsellerden bahsetmediğini öne süren din adamı, eşcinsellerin doğaları gereği hareket ettiğini de ekledi. Charamsa, ilk başlarda eşcinsel olduğunu kendisine itiraf edemezken, daha sonra nasıl bundan mutluluk duyar hale geldiğini ise “Okuyarak, dua ederek ve düşünerek bu aşamaya geldim. Tanrı ile diyalog, teoloji, felsefe ve bilim buna temel oldu. Şimdi ise bir sevgilim var ve güçlü aşka ilişkin son korkularımı da yenmeme yardım etti” diye açıkladı.  

Din adamı, geçmişte astronomide de olduğu gibi Kilise’nin bu konularda geç kaldığını da öne sürdü.

AÇIKLAMA YAPTI, VATİKAN’DAN KOVULDU

Bunun ardından bir açıklama yapan Vatikan Sözcüsü Rahip Federico Lombardi, Charamsa’nın Vatikan’daki ve buraya bağlı olan üniversitelerdeki görevlerine son verildiğini söyledi. Lombardi, Charamsa’nın din adamlığının sürüp sürmeyeceğine ise, bağlı bulunduğu piskoposluğun karar vereceğini kaydetti.

Yarın başlayacak olan Episkoposlar Sinodu öncesi söz konusu din adamının böyle yankı bulan bir açıklama yapmasının, çok ağır ve sorumsuzca olduğunu belirten Lombardi, Charamsa’nın bu şekilde, Sinod üzerinde medyatik baskı yapmayı hedeflediğini öne sürdü. 

PAPA, ABD ’DE EŞCİNSEL ÇİFTLE BULUŞTU

Özellikle boşanmışlar ve eşcinsellere karşı katı bir tutum içinde olan Katolik Kilisesi, ilk kez Papa Franciscus’un göreve gelmesinden sonra bu konulara karşı dilini yumuşattı. Papa Franciscus, seçilmesinden kısa süre sonra yaptığı açıklamada, “Ben kimim ki eşcinselleri yargılayayım!” yönünde devrimsel ifadeler kullandı.

Papa’nın son olarak, geçen hafta ABD seyahati sırasında eşcinsel bir çiftle özel bir görüşme gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı. Bunların, Papa’nın Arjantin’den eski bir arkadaşı olan Yoyo Grassi ve onun sevgilisi Iwan Bagus olduğu açıklanmıştı.

Öte yandan, muhafazakar din adamlarının itirazlarına rağmen geçen yıl düzenlenen Episkoposlar Sinodu’nun ara ve sonuç raporlarında da, eşcinsellere ilişkin kucaklayıcı bir dil kullanılmıştı.