1,2 milyar TL zarar eden PTT yöneticilerine 1,6 milyon TL tazminat dağıtmış

1,2 milyar TL zarar eden PTT yöneticilerine 1,6 milyon TL tazminat dağıtmış

2019’da 1,2 milyar TL zarar açıklayan PTT’ye bağlı Bilgi Teknolojileri A.Ş.’nin 5 yöneticisine tam 1,6 milyon TL tazminat ödendiği ortaya çıktı.

İki sene önce 1,2 milyar TL zarar ile bir rekora imza atan Posta ve Telgraf Teşkilatı’nın (PTT) yöneticilerine milyonlarca lira tazminat ödediği ortaya çıktı. Toplam 200 milyon TL’yi bulduğu iddia edilen ve kamuoyuna, ‘hayali evrak vurgunu’ olarak yansıyan usulsüz işlemlerin merkezi PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş.'deki beş kişilik yönetici kadrosuna, brüt 2 milyon 408 bin TL, net 1 milyon 616 bin TL tazminat ödendi.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre PTT’nin verilerine göre, PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş.’de Genel Müdür ‘karşılıklı anlaşma’ ile görevinden ayrıldı. PTT’de hayali evrak vurgununun yaşandığı 2019’da Teknoloji Genel Müdürü olarak kurumda çalışan isme 291 bin 620 TL tazminat ödendi.

ŞİRKETİ PTT’YE SATTI

Kurucusu olduğu SBS Savunma Sanayi isimli şirketin, PTT’de görev yaptığı sırada PTT tarafından satın alınması ile gündeme gelen bir başka isme ödenen tazminat da dikkat çekti. PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş’den karşılıklı anlaşarak ayrıldıktan sonra 533 bin 791 TL net tazminat aldı.

PTT’nin yoğun olarak usulsüzlüklerle anıldığı 2019’da kurum kadrosunda Genel Müdür Yardımcısı olarak bir başka kişiye ödenen tazminat ise 263 bin TL oldu. Eski PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü'ne de 263 bin TL tazminat ödendi. PTT iştiraki Bilgi Teknolojileri A.Ş’nin bir diğer eski genel müdür yardımcısına ödenen tazminatın ise 265 bin 450 TL olduğu bildirildi.

 

Birgün