1,5 milyon litre kaçak akaryakıt yakalandı

1,5 milyon litre kaçak akaryakıt yakalandı

Tekirdağ ve İstanbul'da düzenlenen akaryakıt kaçakçılığı operasyonunda, 1 milyon 525 bin 915 litre biyodizel akaryakıta el konuldu. Bu miktar, 'rekor' olarak kayıtlara geçti.

 İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yürüttüğü soruşturma kapsamında Arnavutköy, Başakşehir, Küçükçekmece ve Silivri ilçelerinde kayıt dışı toplanan bitkisel atık yağların, işlenerek biyodizel yakıt haline getirildiği belirlendi. Bunun üzerine şüpheliler 4 ay teknik ve fiziki takibe alındı. Tekirdağ ve İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda, piyasa değeri yaklaşık 10 milyon euro olan, bir milyon 525 bin 915 litre biyodizel akaryakıta el konuldu.

Operasyon, Türkiye’de bir defada en fazla miktarda el konulan kaçak akaryakıt olarak kayıtlara geçti.

Kontrolsüz üretilen yakıtların araçların bozulmasına neden olduğu açıklanırken, son aylarda artan otobüs yangınları da gündeme geldi.

ATIK YAĞLAR KİMYA ŞİRKETİNDE İŞLENMİŞ

Çalışma kapsamında, İstanbul’da toplanan atık yağların Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından işleme lisansı bulunmayan bir kimya şirketi tarafından alındığı anlaşıldı.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren kimya şirketinin piyasadan toplanan bitkisel atık yağlara alkol ve kostik karıştırıp ısıtarak işleme tabi tuttuğu ve bu şekilde kaçak dizel motorlu araçlarda akaryakıt olarak kullanılan motorin ile benzer özellikte biyodizel yakıt imalatı yaptığı ve bunların bir kısmını Malkara ilçesinde başka bir tesiste depoladıkları tespit edildi.

Kimya şirketinin imal ettiği biyodizel akaryakıtı Tekirdağ Limanı’na gelecek Malta bandıralı bir tanker gemi ile İspanya’ya, gümrük beyannamesinde yanıltıcı ibareler kullanarak sevkiyat yapacağının anlaşılması üzerine, 19 Eylül’de, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve Tekirdağ KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince ortak operasyon düzenlendiği açıklandı.

Polis kaynaklarından verilen bilgiye göre sevkiyatın başladığı saatlerde güzergâhtaki TIR, kamyon ve üretim tesislerine 40 ekibin katılımıyla düzenlenen eş zamanlı operasyonda kaçak akaryakıt ile tanker ve tesislere el konuldu.

Kaçak akaryakıtın TÜBİTAK tarafından yapılan analizinde, biyodizel olduğu tespit edildi.

Gözaltına alınan 12 kişinin polisteki sorgusu sürüyor.