Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye finansman desteği

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye finansman desteği
Güncelleme:

Dünya Bankası'ndan Türkiye'deki mikro ve küçük ölçekli işletmelere, 2018-2023 Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) ile de uyumlu olarak, finansman desteği sağlanacağı açıklandı.

Dünya Bankası'ndan Türkiye'deki işletmelere 300 milyon dolarlık finansman desteği sağlayacağı duyuruldu. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından uygulanacak proje ile ilgili açıklamasında, koronavirüs salgınında kırılgan durumdaki istihdamın korunmasına katkıda bulunmaktan memnuniyet duyduklarını kaydeden, Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame, şöyle konuştu: Dünya Bankası Grubu'nun, Kovid-19 pandemisinin ekonomiler, şirketler ve çalışanlar üzerindeki etkilerini hafifletme konusunda birlikte çalıştığı ülkeleri desteklemek için izlediği yaklaşım, ülkeler Kovid-19 salgınının acil etkilerine cevap verirken ve dayanıklı bir toparlanma sürecinin temellerini atarken gelecekte işletmelerin sürdürülebilir bir şekilde büyümesine ve istihdam yaratmaya yönelik koşulların korunmasını içeriyor.

Dünya Bankası Baş Ekonomisti ve Proje Görev Ekibi Ortak Lideri Stefka Slavova, "Proje kapsamında sağlanan Dünya Bankası finansmanı Türkiye'de yoksul ve yoksulluk sınırındaki hane halkları için ana istihdam kaynağını oluşturan ve imalat sektöründeki istihdamın yüzde 40'tan fazlasını sağlayan mikro ve küçük İşletmelere gidecektir" ifadelerini kullandı.

Dünya Bankası Kıdemli Ekonomisti ve Proje Görev Ekibi Ortak Lideri P. Facundo Cuevas ise projeye "Bu mikro ve küçük işletmeler, koronavirüsün sebep olduğu devam etmekte olan sağlık ve ekonomi krizinden özellikle olumsuz etkilenmiştir ve bu kriz karşısında ayakta kalabilmek için desteğe ihtiyaç duyuyor" değerlendirmesinde bulundu.