Zam'aydın Türkiyem! Benzin, motorin ve LPG'ye zam geldi

Petrol fiyatlarındaki değişim nedeniyle akaryakıt fiyatlarına zam geliyor. Motorine 16 kuruş, benzine 7 kuruş ve LPG'ye 25 kuruş zam yapılması bekleniyor.

Zam'aydın Türkiyem! Benzin, motorin ve LPG'ye zam geldi
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Benzinin litre fiyatına bu gece yarısından geçerli olmak üzere 7, motorinin litre fiyatına 16 kuruş zam yapıldı.

AA muhabirinin Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) aldığı bilgiye göre, Ankara'da ortalama 5,33 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5,40 lira oldu.

Benzinin litresi İstanbul'da 5,19 liradan 5,26 liraya, İzmir'de 5,36 liradan 5,43 liraya yükseldi.

Ayrıca, Ankara'da ortalama 4,87 liradan satılan motorinin litre fiyatı 5,03 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 4,79 liradan 4,95 liraya, İzmir'de 4,89 liradan 5,05 liraya yükseldi.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

LPG'YE DE ZAM

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) sosyal medya hesabından LPG otogaza gelen zammı duyurdu. Buna göre bu geceden itibaren geçerli olmak üzere LPG litre fiyatında 25 kuruş fiyat artışı oldu. 5 Mayıs itibariyle pompaya yansıyacak zamla birlikte İstanbul'da 3.12 TL olan otogaz 3.37 TL'ye satılıyor.

LPG'de son fiyat değişikliği 18 Nisan'da yapılmış fiyat 3.06'dan 3.12'ye yükselmişti. 2020 başında LPG otogazın litresi 3.94 TL idi.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News