Gören ''altın bedavaymış'' dedi: Bu değerli metal durdurulamıyor

Gören ''altın bedavaymış'' dedi: Bu değerli metal durdurulamıyor
Güncelleme:

Yatırımcıların güvenli limanı olarak bilinen altında çalkantılı seyir devam ederken uranyum fiyatlarındaki büyük sıçrama dikkat çekti. 5 yılda yüzde 233 oranında bir değer kazanan uranyum fiyatları bu sıçrayışıyla hem altını, hem gümüşü hem de bakırı geride bıraktı.

İklim değişikliğinin etkisiyle hükümetler nükleer santrallerin ürettiği karbonsuz enerjiye yeniden ilgi duyarken Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle Rus enerjisine alternatif arayışları da nükleer enerjiye olan ilgiyi artırdı.

Nükleer enerjiye dönüş ise uranyum fiyatlarını tırmandırdı. Uranyum fiyatları son 5 yılda yüzde 233 yükseldi. Böylece uranyumun kazancı altın ve bakırın kazançlarının üç katını aştı.

Uranyum fiyatlarındaki artış borsada işlem gören şirketlerin hisselerine de yansıdı. Dünyanın en büyük uranyum üreticisi olarak Kazakistan'ı geride bırakması beklenen Kanada'daki uranyum şirketlerinin çoğu son 4 yılda yüzde 400'den fazla artış gösterdi. 

Kanada'nın Saskatchewan eyaletinde uranyum arayışları süren ve yeni kurulan NexGen Energy adlı madencilik şirketi 2028 yılına kadar satış yapmayı beklememesine rağmen şirketin piyasa değeri neredeyse 4 milyar dolara ulaştı.

Şirketin piyasa değerinin artmasında Saskatchewan'ın Athabasca Havzası'ndaki toprakların mineral oranının yüksekliği etkili oluyor. Toprak o kadar çok mineralle dolu ki, NexGen'inki de dahil olmak üzere bazı madenlerde uranyumun satılmadan önce seyreltilmesi gerekiyor.

Toronto'daki Scotiabank'ta madencilik analisti olan Orest Wowkodaw'un tahminine göre NexGen madeni tüm küresel arzın yüzde 13'ünü oluşturacak.

Uranyum işinin cazibesinin büyük bir kısmı arz ve talebin dengesiz olmasından kaynaklanıyor. Çin, Hindistan, Japonya, ABD ve Avrupa'dan metale olan talep, madencilerin topraktan çıkarabileceğinden çok daha hızlı bir şekilde artıyor. Sektöre veri sağlayan TradeTech'in başkanı Treva Klingbiel'in tahminine göre 2030'lara kadar talep arzı yılda 100 milyon pounddan fazla aşabilir.

Rusya'nın izolasyonu ise arz açığını daha da arttırıyor. Avrupa ülkeleri elektrik santrallerinin çoğunu besleyen Rus doğalgazının yerine alternatif yakıtlar bulmak için çabalamakla kalmıyor, aynı zamanda ham ve zenginleştirilmiş uranyum için de Rusya'ya bel bağlamış durumda.