O sektörde işler durdu !

O sektörde işler durdu !
Güncelleme:

Elmasa olan talebin azalması sektörü zora soktu.

2015 her ne kadar dünyanın en büyük elmaslarının bulunduğu, müzayedelerde rekorların kırıldığı bir yıl olsa da esasında elmas sektörü için kayıp bir yıl oldu. Arz fazla talep düşük olunca satışlar düştü, devler madenlerini kapattı.

Dünyanın en büyük elmas üreticilerinden De Beers kârının düştüğünü ve ham elmas bulmanın her geçen gün zorlaştığını ifade etti.

Çin’de de mücevher sektörünün büyük oyuncuları zor zamanlar geçiriyor. Çin’in en büyük mücevher şirketi Chow Tai Fook yılı yüzde 42 net kâr kaybı ile kapatacağını belirtti.

Elmas üretimi sadece ham maddeyi bulmakla bitmiyor. Elmas yer altından çıkarıldıktan sonra ‘parlatıcılar’a gönderiliyor. Parlatıcılar ise aldıkları elmasları ham halden kurtarıp işlenmeye hazır duruma getiriyorlar.

Parlatıcıların yoğun olarak bulunduğu yer ise Hindistan. Sheetal isimli bir Hintli parlatıcı firmasının sahibi Chirag Kakadia , “Ham maddenin fiyatı oldukça yüksek fakat biz lükse olan talebin düşmesinden dolayı elimizdeki ham elması ucuza satmak zorunda kalıyoruz. 2014 yılına göre üretimimiz yüzde 40 düştü. Satışımızın ise yarı yarıya azaldığını söyleyebilirim” diye konuştu.

Sektör uzmanlarına göre 2015’in elmas için kayıp bir yıl olmasının nedeni dünya genelinde elmasa olan talebin azalması.

De Beers elmas sektörü için umutsuz değil. Firma aşırı arzın dengeye oturmasından sonra sektörde işlerin yoluna gireceğini belirtiyor. De Beers’ın CEO’su Philippe Meillier aralık ayında yaptığı bir açıklamada, “Bu bir talep arz krizi talep krizi değil. Biz sadece müşterilerimizin ihtiyacı olanı almasını istiyoruz ve stok problemini artırmak gibi bir niyetimiz yok ” demişti.

De Beers bu sene iki elmas madenini kapatmak zorunda kaldı.

Sektörde aracı olarak bilinen parlatıcıların 2014 yılındaki kârlarının yüzde 3’te az olduğu ifade ediliyor. Perakendecilerin kârı yüzde 13 olurken madencilik yapanların kârının yüzde 23 olduğu belirtiliyor.

Etiketler maden elmas