Şehrin ilk AVM'siydi... Satılıyor!

Şehrin ilk AVM'siydi... Satılıyor!
Güncelleme:

Kayyumla yönetilen Batman Belediyesi, Batman’ın ilk AVM’si “Batman Park”ı rekor bir fiyata satışa çıkardı.

Resmi Gazete’ye ilan veren Batman Belediyesi, 2012 yılında hizmete açılan 4537 ada 2 parsel üzerindeki AVM’yi satacak.

Söz konusu AVM’nin açılış töreni ile ilgili yapılan haberlerde, “Batman’ın ilk AVM’si” denilmişti. “Arsa ve Üzerindeki Yapı” ile birlikte satılacak olan taşınmazın satış ihalesi 26 Kasım 2021 tarihinde yapılacak. Taşınmaz için 150 milyon TL muhammen bedel belirlendi. 8 bin 557 metrekarelik arazi ve üzerindeki AVM’nin satış ihalesine katılacak olanların 4 milyon 500 bin TL geçici teminat bedeli yatırması gerekiyor.

Satışa çıkarılan Batman Park, 140 Batmanlı iş adamı tarafından yaptırılmış, 30 milyon dolara mal olmuştu. 28 Eylül 2012’de yapılan açılış törenine Batman Valisi Yılmaz Arslan, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Belediye Başkan Vekili Serhat Temel ve BATSO Başkanı Osman Nasıroğlu katılmıştı.

BATMAN BELEDİYESİ KAYYUMLA YÖNETİLİYOR

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerde Batman Belediye Başkanlığını HDP adayı Mehmet Demir kazanmıştı. Ancak Mehmet Demir, 23 Mart 2020 tarihli İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınmıştı. Görevden alınan Demir’in yerine ise  Batman Valisi Hulusi Şahin, Batman Belediye Başkan Vekili olarak atanmıştı. Belediye Başkan yardımcıları da vekil olarak görev yapıyor.

Geçen sene belediyenin mali durumu hakkında da bilgi veren Şahin, şunları kaydetmişti:

"Göreve geldiğimizde 23 Mart günü 375 milyon 504 bin 679 liralık borç vardı. Geçen hafta itibarıyla belediyemizin borcu 364 milyon 122 bin 793 lira. Yani 10 milyon lira şehrimizin borcunu azalttık. Ama aslında 60 milyon lira ödedik. Neden? Çünkü bu şehrin geleceğini öyle bir borçlandırmışlar ki. 30 milyon avro çalışmayan bir arıtma sistemine borç yazmışlar ve ne kadar öderseniz ödeyin kur farkına gittiği için borç bir türlü azalmıyor."