Ev sahibi ve emlakçılara bin TL ''bekar erkek'' cezası!

Ev sahibi ve emlakçılara bin TL ''bekar erkek'' cezası!
Güncelleme:

Evlerini bekar erkeklere vermeyen ev sahipleri ile bu şartla ev kiralanmasına aracılık eden emlakçılara kötü haber. Hem ev sahibi hem de emlakçı para cezasına çarptırıldı.

Evlerini bekar erkeklere vermeyen ev sahipleri ile bu şartla ev kiralanmasına aracılık eden emlakçılara kötü haber. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), “1+1 daireyi bekâr erkek kiracıya vermiyorum” diyen ev sahibi ile aracı olan emlakçıyı 1000’er lira idari para cezasına çarptırdı. TİHEK'ın cezayı verirken dayandığı gerekçe ise Cinsiyet nedeniyle ayrımcılık yasağını ihlal...
 
M.K. isimli bir kişi, emlakçının aracılık ettiği 1+1 bir daireyi kiralamak istedi.

Ancak emlakçı, ev sahibi ile yaptığı görüşme sonrası “evin erkek kiracıya verilmeyeceğini” söyledi.

Cinsiyeti ve medeni hali nedeniyle kendisine ayrımcılık yapıldığını iddia eden M.K. konuyu Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) taşıyarak ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını istedi. Tarafları dinleyen TİHEK ise ev sahipleri ile emlakçılar için emsal olacak bir karara imza attı.

Hürriyet'ten Erdinç Çelikhan'ın haberine göre geçtiğimiz günlerde taraflara tebliğ edilen ve hem ev sahibine hem de emlakçıya biner TL ceza verilen kararda özetle şöyle denildi:

“Emlak müşaviri ve başvuran arasında söz konusu evin kiralanmasında yalnızca cinsiyet üzerinden gerçekleşen diyaloglar ve somut olayın niteliği, başvuranın iddialarının medeni halinden değil, cinsiyetinden kaynaklandığını göstermektedir. Somut olayda başvuran, ev sahibinin talimatı doğrultusunda emlak müşavirliğinin kendisine erkek olduğu için ev kiralamaktan imtina ettiğini ifade etmektedir. Başvurana ev kiralanmaması, emlak müşavirinin açıklamaları doğrultusunda ev sahibinin daha önceki erkek kiracılar eve zarar verirken, kadın kiracıların temiz ve titiz bir şekilde evi kullanmalarına ilişkin deneyimine dayandırılmaktadır. Ne var ki söz konusu deneyimden hareketle, evi kiralamak niyetinde olan bütün erkeklerin eve hasar vereceği kanaatine varmak varsayımdan öte bir gerçeklik taşımamaktadır. Kadınların erkeklerden daha temiz olduğu yönünde genel olarak kabul gören ve objektif bir temelden yoksun olan cinsiyet algısından kaynaklanan söz konusu varsayımın farklı muamelenin nedeni olduğu açıktır. Somut olayda emlakçı ve ev sahibi her ne kadar emlakçının kendisine verilen talimatı yerine getirdiğini ifade etseler de 6701 Sayılı Kanun kapsamında ayrımcılık talimatını uygulamak da yasaktır. Bu gerekçelerle ev sahibi ve emlak müşaviri hakkında biner lira idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.”

'KADINLAR DAHA TİTİZ'

Karar dosyasında yer alan bilgilere göre, muhataplardan G. Emlak Müşavirliği yetkilisi İ.T., “Ev sahibi H.B.B. daha önce defalarca erkek kiracısı olduğunu ancak erkek kiracıların mülküne ciddi zarar verdiğini, kadın kiracıların daha temiz ve titiz davrandıklarını belirterek ilk tercihinin kadın kiracılardan yana olduğunu söyledi” diye konuştu.

Hürriyet