Türk yolculara skandal muamele ! Köpekle arandılar
Erdoğan'dan 3 belediye başkanına: Sonucu ağır olur
Ağabeylerinin eve kilitlediği kız, sevgilisine kaçarken pencereden düştü

''Boydak''ların ifadesi ortaya çıktı

FETÖ operasyonlrında ilk gözaltına alınan isimlerden olan Boydak Holding yöneticilerinin ifadeleri ortaya çıktı.

''Boydak''ların ifadesi ortaya çıktı
A+ A-

Kayseri’de FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanarak haklarında dava açılan Boydak Holding yöneticileri savcılık ve mahkeme ifadelerinde suçlamaları kabul etmedi.

Milliyet gazetesinden Musa Kesler'in haberine göre Boydakların ifadeleri özetle şöyle:

Hacı boydak: Vakfımızın kesinlikle bir terör örgütü ile bir alakası yoktur. Ortaklarımızdan zekat, himmet adı altında kesinti yapıldığını şiddetle reddediyoruz. Hesaplar ortadadır. Ortaklarımız içerisinde bizi istemeyen, uyuşturucu madde tedavisi gören kişiler olabilir. (Gülen’in tablette bulunan dini içerikli konuşmaları ve kitapları) Nasıl yüklediklerini bilemiyorum. Teknolojiden çok anlamamakla birlikte Bulut sisteminden gelmiş olabilir. Bahse konu örgüt terör örgütüdür. Örgüt liderinin iadesi konusunda tüm sivil toplum örgütleri ile özellikle TÜSİAD ile gerekli girişimleri yapıp lobi oluşturulmasını sağlamaya çalışıyoruz. FETÖ ile mücadele kapsamında üst düzey 26 kişinin işine de son verildi.

Mustafa Boydak: 15 Temmuz 2016 akşamı ağabeyim Hacı Boydak’ın evindeydik. Sosyal medyadan darbe girişimini öğrendim. Başkomutanımızın emrinde olduğumuza dair paylaşımlar yaptım. Meydana inenlere lojistik destek sağladım. Şehit yakınları için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı denetimindeki hesaba 2 milyon 500 bin TL yardımda 
bulunduk. Bu olaylardan önce 6 Nisan tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımıza mektup yazdım. Devletimizin yanında olduğumuzu, bahse konu örgütle alakamızın olmadığını ve mücadeleye destek verdiğimizi söyledim. 

Memduh Boydak: Gülen Grubuna 17-25 Aralık sürecinden önce kurban bağışı yapmış olabilirim. Fakat bu süreçten sonra kesinlikle bağış yapmadım. Hiç kimseden de zekat, himmet, kurban adı altında cemaate bağış yapmasını, Zaman gazetesi aboneliği dahi olmak üzere bağış, himmet ödemesi istemedim.

Şükrü Boydak: 17-25 Aralık öncesi ve sonrasında Fetullah Gülen Cemaati adına hiç kimseden bağış, kurban, himmet adı altında para istemedim. Twitter hesabım vardır fakat aktif olarak kullanmıyorum. Bahse konu yazılar ve beğenmeler, herhangi bir kimseyi övmek amacıyla yazılan yazılar değildir. Bir kısmını yanlışlıkla beğenmiş olabilirim. Bahse konu tweet’ler bir başkası tarafından yazılmış ve beğenilmiş olabilir.

Erol Boydak: Ben Fetullah Gülen Örgütü ile herhangi bir ilgim yoktur. Fetullah Gülen Cemaati adına herhangi bir kurban, burs, himmet adı altında para toplamadığım gibi kesinlikle böyle bir yardımda bulunmadım. Hiçbir kimseyi Zaman gazetesi abonesi olması konusunda yönlendirmem olmamıştır.

Bekir Boydak: Cemaat adına himmet, bağış, kurban adı altında para toplamadım. Bahse konu retweet’ler ve paylaşımlar bana aittir. Herhangi bir amaç gütmeden yapmış olduğum paylaşımlardır. Paylaşımlar için herhangi bir kişiden talimat ve yönlendirme almadım.

İlyas Boydak: Bazı retweet’ler bana ait değildir. Bazen hesaba girilip retweet yapılabilir. 

İŞTE ORTAKLARININ İTİRAFLARI

Kayseri’deki FETÖ soruşturması kapsamında aralarında Hacı Boydak ve Memduh Boydak’ın da bulunduğu yöneticileri tutuklanan Boydak Holding’in bazı ortak, hissedar ve eski çalışanlarının Boydaklar aleyhine ifade verdiği ortaya çıktı. Savcılığa verilen ifadelerde Boydak Holding yöneticilerinin FETÖ’ye yardım ettikleri, zekat ve himmet adı altında ortakların rızaları dışında kâr paylarından kesinti yaptıkları, aile içinde bu konuda kavga çıktığı iddia ediliyor. Holding hissedarlarından Arif Budak’ın ifadesi şöyle:  

“Boydak Holding A.Ş.’nin yüzde 1.77 hissedarıyım. Yaklaşık dört yıldır kar paylarından ciddi oranda zekat adı altında bir para kesintisi yapıldı. Hesaplarımıza kar payı olarak giren paranın büyük bir kısmı bizim müdahalemiz olmadan, yani bu konuda yazılı bir talimat vermeden zekât adı altında geri alındı. Hesaplar incelenirse ortaya çıkar. Çekilen paralara ilişkin  dekontlardaki imzaların bana ait değil.

‘HDP’ye oy istediler’

17-25 Aralık’tan önce çiğ köfte daveti adı altında Memduh Boydak ve Mustafa Boydak’ın evlerine ailece davet edildik.  Davetlerde Mehmet Yıldız isimli şahıs da vardı. Hoca olarak tanıtılıyordu. Bu şahsın şirkete de gelip gittiğini, himmet ve zekat adı altında para toplandığını, toplanan paraları veya çekleri aldığını, sonra bu çeklerle tekrar İstikbal grubundan çekyat kanepe gibi eşyalar aldığını duymuştum. Ayrıca şirketten de bağışlar yapıldığını, büyük bağışların ise Hacı Boydak tarafından yapıldığını, paraların 90’ının FETÖ örgütüne gittiğini düşünüyorum. Memduh Boydak ayrıca fason iş yapan şirketlerden himmet kesintisi yapıyordu. 7 Haziran seçimlerinden önce özellikle (damat) Murat Bozdağ’ın Cumhurbaşkanımıza yönelik hakaretlerini duydum. Hatta seçimlerde Ak Parti’nin daha az oy alabilmesi için köylere giderek oradaki oylarını CHP veya HDP’ye vermeye ikna etmeye çalıştığını bizatihi söyledi.”

‘Aile içinde tartışma çıktı’

16 yıl Boydak Holding’de idari ve sosyal işler müdürü olarak çalışan, eski Hacılar Belediye Başkanı Ekrem Baktır ise şunları anlattı:  

“Özellikle Memduh Boydak ve Hacı Boydak’ın, Fetullah Gülen Grubu ile yakın bir ilişki içerisinde olduklarını bu süreç içerisinde hem yaşadım hem de gördüm. Aktif olarak çalışan Memduh Boydak’tır. Hacı Boydak biraz daha perde arkasında yer alır. Mustafa Boydak bu kişilerin kardeşleri olmasına rağmen cemaat içerisinde yer almamış, bu işlere karşı çıkmıştır. Bu sebeple kardeşleri arasında kavga dahi yaşanmış, Mustafa Boydak şirketten uzaklaştırılıp, bir hafta HES Kablo’ya gönderilmiştir. Holdingin yönetim kurulunda bu konu ile ilgili sert kavgalar yaşandığını biliyorum. Bu tartışmaların konusu Mustafa Boydak’ın ‘Biz devletimizin yanında olmamız lazım, neden bu şekilde davranıyorsunuz!’ şeklindeki çıkışlarıdır. Hacı Boydak, Memduh Boydak ve Şükrü Boydak ise ‘Sen ne biliyorsun, bu tartışma farklı tartışma, sizin bilmediğiniz konular var’ diyerek karşı çıktıklarını ve bu sebeple tartışmanın yaşandığını duydum.

"Zaman’a abone yaptılar"

Cemaate bağlı Mehmet Yıldız Hoca, Sıddık olarak bildiğim hoca, özellikle Memduh Boydak ve Hacı Boydak’ı sık sık ziyaret ederdi. Cemaatin hoca grubu Mustafa Boydak’tan hoşlanmazdı. Çalıştığım dönem içerisinde ben dahil idari büroda çalışan birçok arkadaş Zaman gazetesine bilgi ve istekleri dışında abone yaptırıldı. Cemaate ait kitap ve yayınlar personele dağıtıldı. Cemaate ait ev ve yurtlardaki kanepe ve yataklar yine holding tarafından karşılandığını biliyorum.”

Milliyet