Fenerbahçe-Beşiktaş: 2-1
AK Partili başkanı yakan fotoğraflar
İstanbul'da korkutan görüntü! Boğaz çamura bulandı

'Türkiye ile Rusya arasında kritik anlaşma' iddiası

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerde gelinen noktayı vurgulayan çok önemli bir haber Rusya basınına yansıdı.

'Türkiye ile Rusya arasında kritik anlaşma' iddiası
A+ A-

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerde gelinen noktayı vurgulayan çok önemli bir haber Rusya basınına yansıdı. İzvestiya gazetesi, Rusya’nın, Fırat Kalkanı operasyonunun gerçekleştirilmesi için gerekli olan istihbarat bilgilerini Türkiye’ye vermeye başladığını yazdı.

Turkrus.com’un aktardığı habere göre, bu konuda anlaşma geçen hafta Rusya Lideri Putin ileCumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasından yapılan telefon görüşmesinde sağlandı.

İki ülke Genelkurmay başkanlarının görüşmelerinde de, Fırat Kalkanı operasyonunda Türkiye’ye yardımcı olacak istihbaratın sağlanması mutabakatı sağlandığı vurgulandı.

Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, Rusya’nın Türkiye’ye istihbarat sağlandığını belirterek, “Karşılığında onlar da bizimle bilgi paylaşıyor. Türklerin Suriye’de etkili ve çok iyi istihbarat ağları var” dedi.

Klintseviç, “Türkiye gerçi NATO ülkesi ama darbe teşebbüsünde bazı Batılı büyük devletlerin rolü olabileceği düşüncesiyle çok kırgın. Erdoğan ve Türk hükümeti Rusya ile iş yapılabileceğini anladı” diye devam etti. İzvestiya’nın görüştüğü analistler, Suriye konusunda Rusya’nın Türkiye ile işbirliği yapmasının, ABD ile işbirliği yapmaktan daha fazla yarar getireceği değerlendirmesini yaptılar. 

RUSYA’DAN GÖZLEM UÇUŞU

Öte yandan, Rus Hava Kuvvetleri'ne ait An-30B235 tipi askeri uçağın iki ülke arasındaki gergin ilişkilerden dolayı Şubat ayında gerçekleştirilemeyen Türkiye gözlem uçuşu başlatılıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı Nükleer Risk Azaltma Merkezi Başkan Vekili Sergey Zabello, uçakta Türk askeri uzmanların da yer alacağını söyledi.

Açık Semalar Anlaşması (ASA) çerçevesindeki denetimin 24-28 Ekim arasında yapılacağını ifade eden Zabello, "Uçuş için Eskişehir askeri havaalanı kullanılacak ve gözlem uçuşunun azami uzaklığı bin 900 kilometreye kadar olacak” bilgisini verdi.