Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikası üretimine başladı
Hasarsız araç için uygun fiyat dönemi başladı
TSK acı haberi verdi: Şehit sayısı 4'e yükseldi

Diyarbakır'da polise bomba yüklü araçla saldırı

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde polis ekiplerine bombalı saldırı düzenlendi.

Diyarbakır'da polise bomba yüklü araçla saldırı
A+ A-

Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi'nde terör örgütü PKK, polis minibüsüne bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, saldırıda 3 kişi öldü, 12'si polis 45 kişi yaralandı.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçesi'nin Dicle Bulvarı üzerinde 7'nci Kolordu Komutanlığı nizamiyesi yakanında terör örgütü PKK, bomba yüklü araçla polis servis midibüsüne saldırdı. Alınan bilgiye göre, merkez Bağlar ilçesi Dicle Bulvarı'nda terör suçu işledikleri iddiasıyla gözaltına alınan bazı şüphelileri sağlık kontrolü için hastaneye götüren polis servis aracının geçişi sırasında bomba yüklü araç infilak ettirildi.

yenipanooss-001.jpg

VALİLİK AÇIKLAMASI

Diyarbakır Valiliği, Bağlar ve Yenişehir ilçeleri arasında bulunan Batıkent Kavşağı’nda seyir halinde bulunun zırhlı polis midibüsüne bomba yüklü araçla yapılan terör saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Terör örgütü adına bir ilçede bulunan fabrikaya el koyma suçu nedeniyle gözaltına alınan bölücü terör örgütü mensubu şahısların doktor raporu almak için hastaneye götürülmeleri sırasında saat16.30 sıralarında Batıkent Kavşağı mevkiinde bomba yüklü araç patlatılmıştır. Araç içerisinde 9 polis, 7 şüphelinin olduğu civarda oturan ve olay esnasında seyahat eden vatandaşlar ile çay bahçesinde oturan vatandaşların da aralarında olduğu yaralılar bulunmaktadır. Olayda 12 polis, 33 sivil olmak üzere 45 kişi yaralanmıştır. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan 3 şahıs, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, yaşamını yitirmiştir” denildi.

DAVUTOĞLU BİLGİ ALDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır’daki bombalı saldırıya ilişkin olarak Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile görüşerek bilgi aldı

Patlamada polis memurlarının da bulunduğu 25 kişi yaralandı. Yaralılar olayyerine sevk edilen 112 Acil Servis ekiplerince kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Hastanede tedavisi süren yaralılardan 3'ü müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.  Patlamanın şiddetiyle polis servis aracının yanı sıra çevredeki binalar ve araçlar hasar gördü.

7g9ypl.jpg

Saldırının ardından Diyarbakır'ın pek çok noktasından duyular patlamanın ardındansilah sesleri duyuldu.  Olayın ardından bölgede güvenlik önlemlerle en üst seviyeye çıkarılırken, yetkililer dışında kimsenin giriş-çıkışına izin verilmedi. 

42575275.jpg

OKULDA FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ

Patlama Şehit Albay Güner Ekici İmam Hatip Ortaokulu ile bir çay bahçesinin önünde meydana geldi.  Öğrencilerin 2 saat önce okuldan ayrılması facianın büyümesini önledi. Öğrencilerin patlamadan yaklaşık 2 saat önce okuldan ayrıldığı, bunun da facianın büyümesini önlediği bildirildi. Patlamanın şiddetiyle yolda çukur oluşurken,okul binası ile çevredeki çok sayıda bina ve araç hasar gördü.  Polis ekiplerince olay yerinde inceleme sürerken, Dicle Bulvarı ulaşıma kapatıldı. Güvenlik güçlerince teröristlerin yakalanması için çevrede operasyon başlatıldı.     

300-400 KİLOLUK BOMBA İDDİASI

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, Diyarbakır'daki saldırının gözaltındaki kişileri polis eşliğinde hastaneye götüren zırhlı araca düzenlendiğini öne sürdü.  Yarar, saldırıda 3 kişide bilinç kaybı yaşandığını ayrıca ağırlıklı olarak yaralananların gözaltındaki kişiler olduğunu söyledi. Yarar, Diyarbakır'ın hemen her yerinden duyulan patlamaya ise 300-400 kiloluk bombanın neden olduğunu belirtti.

img.png