Hız sınırından gelen trafik cezasını böyle iptal etti

Hız sınırından gelen trafik cezasını böyle iptal etti
Güncelleme:

Ankara’da duruşmaya yetişebilmek için hız yapan ve bir trafik kazasına karışan bir avukata, 652 TL para cezası kesildi. Avukatın başvurusu üzerine söz konusu cezayı yeniden değerlendiren mahkeme, kasıt olmaksızın kabahate konu fiilin işlendiği kanaatiyle para cezasını iptal etti.

DHA’nın haberine göre, Avukat Paşa Büyükkayaer, Ankara Batı Adliyesi Aile Mahkemesi'nde boşanma davası olan müvekkilinin saat duruşmasına gitmek için, Çankaya ilçesinde bulunan bürosundan otomobiliyle yola çıktı.

Ancak Büyükkayaer, Çankaya Gazi Mahallesi'nde maddi hasarlı kazaya karıştı. Karşı tarafla anlaşamayınca olay yerine polis çağırıldı. Büyükkayaer, polisin gecikmesi üzerine duruşmaya geç kalmamak için tutanak tutmadan yola devam etti.

MAHKEMEYE BAŞVURDU

Ankara Batı Bulvarı Güvercinlik Tesisleri önünde hızı sınırını yüzde 30 aşan Büyükkayaer'e 652 lira idari para cezası uygulandı. Kesilen cezayı ödeyen Büyükkayaer, avukatı aracılığıyla Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne dilekçe ile başvurarak, cezaya itiraz etti.

Dilekçede, "Avukatlık Kanunu'nun 1’nci maddesi 'Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir' demektedir.Müvekkil ise kamu görevini icra ederken, kendi müvekkilini hak kaybına uğratmamak için hız sınırını aşmak zorunda kalmıştır. Açıklanan sebeplerden anlaşılacağı üzere müvekkilin hız sınırını aşma kastı bulunmamaktadır" denilerek cezanın iptali ve ödenen paranın geri iadesi talep edildi.

MAHKEME AVUKATI HAKLI BULDU

İtiraz dilekçesini değerlendiren Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, kararında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ile TCK'nın ilgili maddelerine gönderme yaparak, avukatın beklenmeyen bir şekilde trafik kazasına karıştığına dikkat çekti.

Kararda, avukat Büyükkayaer'in bilerek neden olmadığı beklenmeyen bir nedenle iştirak etmemesi halinde müvekkil aleyhine ağır ve muhakkak hak kayıplarına sebebiyet verecek duruşmaya yetişebilmek amacıyla kastı olmaksızın kabahate konu fiili işlediğinin anlaşıldığı belirtildi.

Kararda, "Kabahatin işlendiği tarihte durumun ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu olan acil bir hal olduğu, kasıtlı bir kabahat eylemi içerisinde bulunulmadığı gereğince idari yaptırım kararının kaldırılmasına karar vermek gerekmiştir" denilerek, cezanın iptali ve ödenen paranın iadesine hükmedildi.