için kaldı

kayınpederini baklavayla zehirleyen damada istenen ceza belli oldu

kayınpederini baklavayla zehirleyen damada istenen ceza belli oldu
Güncelleme:

Antalya'da boşanma arefesinde olduğu eşinin ailesine gönderdiği baklavayla kayınpederini zehirlediği iddiasıyla tutuklanan Ferudun A. ve tutuksuz 2 arkadaşı hakkında 'tasarlayarak öldürmeye teşebbüs' suçundan 40'ar yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Olay, Muratpaşa ilçesi, Kızılsaray Mahallesi'nde meydana geldi. Ferudun A.'ın eşi Melek A., boşanma kararı aldı. Kararın ardından evden ayrılan kadın, babası Metin K.'nın evine gitti. Ferudun A., 21 Kasım 2020'de kayınpederinin evini kurşunladı. Aile şikayetçi olurken, Ferudun A.'a 45 gün uzaklaştırma cezası verildi. 

Baklavayı yedikten sonra fenalaştı

Uzaklaştırma cezası sonrası 27 Kasım'da Metin K.'nın evinin kapısını, bir kadın ile erkek çaldı. Sosyal Hizmetler'den geldiklerini ve erzak getirdiklerini söyleyen 2 kişi, eve girdi. Melek A.'ın ailesiyle uzun süre sohbet eden 2 kişi, yanlarında getirdikleri kutudaki baklavayı da ikram etti. Metin K.'nın baklavayı yemesinin ardından 2 kişi, evden ayrıldı. Kısa süre sonra Metin K., fenalaşarak yere düştü. İhbarla gelen sağlık ekipleri, ilk müdahalenin ardından Metin K.'yı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdü.

3 Şüpheli gözaltına alındı

Yapılan ilk tetkikler sonucunda zehirlendiği ortaya çıkan Metin K., yoğun bakımda tedavi altına alındı. Polis ekipleri, soruşturma kapsamında evdekilerin ifadesi aldı. Eve gelen iki kişiden şüphelenen ve araştırmasını derinleştiren Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Araştırma ekipleri, zehirli baklavayı damat Ferudun A.'ın yolladığını belirledi. Eve sosyal hizmetler görevlisi gibi gelip, baklavayı ikram eden Osman G. ve Melike E. ile Ferudun A. gözaltına alındı. Polis merkezinde işlemleri tamamlanan 3 şüpheli, 'öldürmeye teşebbüs' suçlamasıyla adliyeye sevk edildi. Ferudun A. tutuklanırken, arkadaşı oldukları belirtilen Osman G. ve Melike E. adli kontrolle serbest kaldı. 

Sosyal hizmetler görevlisi gibi aileyi aradı

Ferudun A. ve kendisine yardım ettikleri öne sürülen tutuksuz sanıklar Melike E. ve Osman G. hakkında 'tasarlayarak öldürmeye teşebbüs' suçundan hazırlanan iddianame, Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Haklarında 40'ar yıla kadar hapis cezası istenen sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede, Melek A.'ın, eşiyle yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle babası Metin K.'nın evine gittiği, Ferudun A.'ın iki arkadaşından yardım istediği, sanığın arkadaşı Melike E.'nin müştekileri arayarak kendisini Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevlisi olarak tanıttığı ve aileyi ziyaret etmek istediklerini söylediği kaydedildi.

Tozu baklavaya dökmüşler

Ferudun A.'ın Melike A. ile pastaneden baklava aldığı, yanında taşıdığı tozu tatlıya döktüğü, bu sırada internet kafeye giden Osman G.'nin ise sahte görevli kartı bastırdığı belirtildi. Melike A. ve Osman G.'nin sahte kartları göstererek eve girdikleri vurgulanan iddianamede, evde babası ve ablası bulunan Melek A.'ın sanıklara çay ile getirilen baklavadan ikram ettiği belirtildi. Sanıklardan Melike E.'nin ikram edilen baklavadan yemediği, Osman G.'nin ise dilimin sadece uçundan aldığına dikkat çekildi. Tatlıdan 3 dilim yiyen Metin K.'nın rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı, gözaltına alınan sanıkların üzerlerine atılı suçu kabul ettikleri kaydedildi.

Zehirli madde raporda

Baklavaya dökülen maddenin Antalya Kriminal Polis Laboratuvarı'nda incelendiği ve yüksek dozda alındığı takdirde 'akut toksik' etki gösterdiğine dair rapor hazırlandığı kaydedildi. Ayrıca kullanılan madde konusunda İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan rapor istendiği aktarıldı. İddianamede ayrıca tutuksuz 2 sanığın tatlının ilaçlı olduğunu bildikleri ifade edildi. Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.