Müslüme cinayetinde tutuklanan dede: ''Gelinim ile cinsel ilişkim olmadı''

Müslüme cinayetinde tutuklanan dede: ''Gelinim ile cinsel ilişkim olmadı''

Mersin'de kaybolduktan 10 gün sonra cansız bedeni bulunan 3 yaşındaki Müslüme'nin ölümüyle ilgili tutuklanan dedesi Hasan Y. hakim karşısına çıktı. Hasan Y., DNA raporunda Müslüme'nin babası olduğunun tespit edilmesine rağmen ''Raporu bilemem, gelinim ile cinsel ilişkim olmadı'' diyerek kendini savundu. Aile üyeleri ise Hasan Y. hakkında şikayetçi olmadıklarını söyledi.

Karaman'dan kış mevsimini geçirmek için 10 Kasım 2021'de Gülnar ilçesinin 175 metre rakımlı Yanışlı Mahallesi'ne gelen 7 çocuklu Y. ailesinin 6'ncı çocuğu Müslüme, saat 17.00 sıralarında kayboldu. En son çadır kurdukları alanın yanında oynarken görülen Müslüme'yi bulamayan ailesinin yardım çağrısı üzerine bölgeye jandarma, itfaiye, AFAD, AKUT ve sağlık ekipleri sevk edildi.

ÇALIŞMALARIN 10. GÜNÜNDE ACI HABER GELDİ
Arama çalışmalarının 10'uncu gününde Müslüme'den acı haber geldi. Ailesinin çadır kurduğu noktaya 7 kilometre uzaklıktaki Karaağaç mevkisinde, çalılıkların arasında Müslüme'nin cansız bedeni bulundu. Müslüme'nin cenazesi, Gülnar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı, buradan da otopsi için Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Birimi'ne götürüldü. Otopsinin ardından Müslüme'nin cenazesi, memleketi Karaman'da toprağa verildi.

DEDE TUTUKLANDI
Müslüme'nin cesedinin bulunduğu gün, jandarma ekipleri, annesi Selvi, babası Mehmet, dedesi Hasan Y., anneannesi, babaannesi, kardeşleri ve halasının da aralarında olduğu 9 yakınını gözaltına aldı. Anneanne Y., gece ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Gözaltında 3 gece geçiren şüpheliler, işlemlerinin ardından 22 Kasım'da adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden dede Hasan Y. tutuklandı, 7 aile üyesi ise savcılıkça serbest bırakıldı. Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili yürütülen soruşturmada iddianame hazırlandı.

HAKİM KARŞISINA ÇIKTI
Tutuklu sanık Hasan Y., Silifke 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu'ndan getirildi. Hakkında 'Kendini savunamayacak yakın akrabayı bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak amacıyla kasten öldürme, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, nitelikli cinsel saldırı, cinsel amaçla cebir, tehdit veya hile kullanarak çocuğu hürriyetinden yoksun kılma, suçluyu kayırma suçuna azmettirme' suçlarından iddianame hazırlanan Y.'ın Silifke Adliyesi'ne girişinde geniş güvenlik önlemi alındı.

"İFADELERİNİZİ VİCDANLARINIZA SESLENEREK VERİN"
'Suçluyu kayırma' suçundan tutuksuz yargılanan anne Selvi, babaanne Ayşe Y. ile ağabey O.Y. (15) de duruşmaya katıldı. Baba Mehmet, ağabeyler K., H. ile abla A.Y. (14) de duruşmada hazır bulundu. Öte yandan mahkeme heyeti, Müslüme'nin bulunduğu sırada çekilen ceset fotoğraflarını ekrana yansıtıp, sanık ve tanıkların ifadelerini vicdanlarına seslenerek vermelerini istedi. Duruşmada aile bireyleri tanık olarak dinlendi. Sanık dede Hasan Y. ile anne Selvi Y., babaanne Ayşe ile ağabey O.Y., haklarındaki tüm suçlamaları reddetti. Anne Selvi Y., duruşmada Müslüme'nin ölümüyle ilgili kimseden şikayetçi olmadığını söyledi.

"BENİM EŞİM SUÇSUZ"
Baba Mehmet Y. da duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmada ilk olarak Ayşe Y.'nin ifadesi alındı. Ayşe Y., Müslüme'nin kaybolduğunu eşine kendisinin söylediğini, eşinin de böylece haberinin olduğunu ve traktörle aramaya çıktığını kaydetti. Ayşe Y., Hasan Y.'nin gelinine tecavüz iddiasına yönelik ise "Selvi bizim öz yeğenimiz. Ben eşime güveniyorum. O öyle bir şey yapmaz. Benim eşim suçsuz" dedi.

"KİMSEDEN ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM"
Ayşe Y.'nin ardından ağabey O.Y.'nin ifadesine geçildi. O.Y., ifadesinde Müslüme'nin kaybolmasına yönelik herhangi bir bilgisinin olmadığını kaydetti. Daha sonra anne Selvi Y.'nin ifadesi alındı. Selvi Y., ifadesinde kayınpederi Hasan Y.'dan şikayetçi olmadığını kaydetti. Y., "Kayınpederimin suçu yok. Bana tecavüz etmedi. Cenab-ı Allah bana hesap sorar, bana bir şey yapmadı" dedi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, çocuğun babasının DNA raporlarında dedesi olduğunun ortaya çıktığını hatırlatınca Selvi Y., "Kabul etmiyorum, öyle bir şey olmadı. Müslüme olayından dolayı kimseden şikayetçi değilim" diye konuştu.

"MÜSLÜME'Yİ EN SON ÇADIRDAN ÇIKARKEN GÖRDÜM"
Duruşmanın devamında tutuklu sanık Hasan Y.'nin ifadesi alındı. Dede Hasan Y., olay günü küçükbaşlarla birlikte eşi Ayşe ve torunu Müslüme ile çadıra geldiklerini belirterek, "Yemek yedik, sonrasında torunum Kerim ile ben hayvan otlatmaya gittim. Ben alt yoldan gittim, Kerim de üst yoldan gitti. Müslüme'yi en son saat 14.30 gibi çadırdan çıkarken görmüştüm. Hayvan otlatmaktan geldim. Çocuklar ağlıyordu, O.Y., Müslüme'nin kaybolduğunu söyleyince traktöre binip, asfalta doğru gittim. Gittiğim yerde Ayşe ve Selvi'yi görünce onlar da bulamadıklarını söyleyince jandarmaya haber verdik. Her yerde aradık bulamadık" dedi.

"9 GÜN SONRA BOYNUNDAN DNA ÇIKMASI NORMAL"
Müslüme'nin bulunduğu yere kendi başına gitmiş olabileceğini öne süren Hasan Y., "Çocuk bu, kendi başına gider. Her gördüğümde Müslüme'yi yüzünden öperim. 9 gün sonra boynundan DNA çıkması normal. Bundan cinsel bir eylem olduğu çıkmaz. O benim torunum, bu konu söz konusu bile olamaz" diye konuştu.

"GELİNİM İLE CİNSEL İLİŞKİM OLMADI"
Mahkeme heyeti, Hasan Y.'a Müslüme'nin ablası diğer torunu A.Y.'nin kendi çocuğu olup, olmadığı konusunda soru sordu. Y. ifadesinde, "O benim torunum, raporu bilemem. Belki akrabalıktandır. Gelinim Selvi ile bir cinsel ilişkim olmadı" ifadelerini kullandı. Mahkeme heyeti, dede Hasan Y.'ın tutukluluğunun devamına karar verip, duruşmayı eksiklerin giderilmesi için erteledi.

DHA

Etiketler müslüme cinayeti