Üniversite sınavının tarihi kesinleşti
''Darbe girişiminden bizim de, Melih Gökçek’in de haberi vardı''
O rektörün halay görüntüleri ortaya çıktı

"ABD'yi savaşa sokacaklar"

ABD'de bir televizyon tartışmasında ABD'yi yanlışlıkla savaşa sokacakları iddiası ortaya atıldı

"ABD'yi savaşa sokacaklar"
A+ A-

ABD'de başkan yardımcısı adayları Mike Pence ve Tim Kaine arasında düzenlenen televizyon tartışmasında savunulan tezleri eleştiren Foreign Policy dergisi iki başkan yardımcısı adayının ABD'yi yanlışlıkla Suriye'de savaşa sokabileceğini yazdı.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, ABD'de başkan yardımcısı adayları Mike Pence ve Tim Kaine arasında düzenlenen televizyon tartışmasına değinen Foreign Policy, Micah Zenko imzalı yazıda, iki adayın da Suriye’de yaşananlar konusunda net olmayan ifadeler kullandığını ve söylediklerinin ülkenin halkın istemediği bir savaşa girmesiyle sonuçlanabileceğini belirtti.

Tartışma sırasında moderatör Elaine Quijano’nun sorularını yanıtlayan Cumhuriyetçi Pence, partisinin başkan adayı Donald Trump’ın aksine Suriye’deki ABD askerlerinin sayısının artırılması gerektiğini söylüyor.

Foreign Policy, “Amerika hemen güvenli bölge kurmalı, bunun için Arap partnerleriyle çalışmalı” diyen Pence’in, güvenli bölgeyi kimin koruyacağı ve Arap partnerlerin kim olacağı gibi sorulara ise değinmediğine dikkat çekiyor.

TARTIŞMADA KAFALAR İYİCE KARIŞTI

Demokrat Parti’nin başkan yardımcısı adayı Tim Kaine de güvenli bölge konusunda Cumhuriyetçilerle aynı fikirde olduklarını söylüyor ancak ‘güvenli bölge’ yerine ‘insani bölge’ ifadesini kullanıyor. İki kavram arasındaki farkın ne olduğu kafaları karıştırırken, moderatör Quijano’nun “Sayın Pence, uçuşa yasak bölgeden bahsettiniz ama burayı nasıl güvende tutacaksınız?” sorusu karmaşayı daha da artırıyor.

Zira Pence ‘daha önce uçuşa yasak bölgeden’ hiç bahsetmediği için bu soruya yanıt vermek yerine Barack Obama yönetiminin dış politikasının ‘Rusya'nın saldırganlığınayol açtığını’ söylemekle yetiniyor. Pence ayrıca Suriye’de kurulacak güvenli bölgenin uluslararası toplum tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtiyor, ancak bu yetkiye sahip tek kurum olan BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya’nın veto yetkisi olduğu konusunda yorum yapmıyor.

Foreign Policy, her iki adayın da Suriye konusunda ayrıntılı bilgi veremediğine ve bahsettikleri politikaların maliyetlerini ve sonuçlarını bilmediklerine vurgu yaparak, başkan adayları Hillary Clinton ve Donald Trump’ın konuşmalarının da pek farklı olmadığını kaydediyor.