Yengesini 37 yerinden bıçaklayıp bir gözünü kör eden caniye verilen ceza belli oldu

Yengesini 37 yerinden bıçaklayıp bir gözünü kör eden caniye verilen ceza belli oldu
Güncelleme:

Hatay'da elini öpmediği için 2.5 yaşındaki yeğenini döven, sesler üzerine alt kata inen öğretmen yengesini de 'ağabey' demediği gerekçesiyle biri sol gözünden, 37 yerinden bıçaklayıp, boğazını kesmeye çalıştığı iddiasıyla tutuklu yargılanan caniye 15 yıl hapis cezası verildi.

Olay, 26 Ocak’ta Kırıkhan ilçesi Gündüz Mahallesi Ziyapaşa Sokak'ta meydana geldi. Bir okulda sözleşmeli olarak fizik öğretmenliği yapan Mehtap İ., çocukları 5 yaşındaki Eylül ile 2,5 yaşındaki Asya’yı alt katta oturan kayınpederinin evine gönderdi. Ailesiyle birlikte yaşayan Recep İ., yeğenlerinden elini öpmesini istedi. Ancak Asya, amcasının elini öpmedi. Bunun üzerine Recep İ., Asya'nın elindeki oyuncağı pencereden atıp, çocuğu dövdü.

1 HAFTA YAŞAM MÜCADELESİ VERDİ
Asya'nın ağladığını duyarak alt kata inen Mehtap İ. da iddiaya göre 'ağabey' demediği gerekçesiyle keyınbiraderi Recep İ.'ın yumruklu saldırısına uğradı. Öfkesin dinmeyen Recep İ., ardından çocuklarının gözü önünde yengesini biri sol gözünden, 37 yerinden bıçaklayıp, boğazını kesmeye çalıştı. Polis ekiplerince gözaltına alınan İ., sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde 1 hafta boyunca tedavi gören Mehtap İ. yaşam savaşını kazandı, ancak sol gözü görme yetisini kaybetti. 

15 YIL HAPİS CEZASI
Kırıkhan Ağır Ceza Mahkemesinde 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan yargılanan Recep İ.'ın karar duruşması gerçekleştirildi. Duruşmaya, tutuklu sanık Recep İ., Mehtap İ. ve tarafların avukatları katıldı. Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasında sanığın kasten öldürmeye teşebbüs suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti, sanığın kasten öldürmeye teşebbüs suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

KARARA İTİRAZ EDECEKLER
Mehtap İ.'ın avukatı Veysel Açay, duruşma sonrası basın mensuplarına açıklama yaptı. Cezayı yetersiz bulduklarını söyleyen Açay, Recep İ.'ın bu eylemi canavarca hisle gerçekleştirdiğini kaydetti. Açay, "Biz sanığın kasten adam öldürmeye teşebbüsten değil de nitelikli olarak, canavarca hisle kasten öldürmeye teşebbüsten ceza alması için söz konusu karara karşı istinaf kanun yoluna başvuracağız ve söz konusu kararın artması için gerekli itirazlarda bulunacağız. Dosyayı üst mahkeme değerlendirecek. Sanık kanuni hadler açısından en yüksek cezayı almıştır ancak, nitelikli olarak adam öldürme suçundan ceza almasını temenni ederdik. Bu temennimiz içinde gerekli itirazları bir üst mahkemeye yapacağız" dedi.

'NEFESİM KESİLDİ DİYE BIRAKTI'
Mehtap İ. ise adalet aradığını vurguladı. İ., "Vahşice bir saldırıdan sonra beni öldüm diye bırakan birinin bu cezayla cezalandırılması ne kadar caydırıcı olabilir? Beni öldürmeye teşebbüs etmedi, sadece beni öldüm diye bıraktı, beni nefesim kesildi diye bıraktı. Bu cezaların caydırıcı olacağı yerde bu kadar az bir ceza ile suça teşvik özelliği var bunun. 15 yıl nedir ya. Benim 2 kızımın gözünün önünde oldu bunlar. Ben onların psikolojisini nasıl toplarım? Ben dışarıya gözlüksüz olarak karışamayan bir insanım artık. Benim kızlarımın bu psikolojiyi kaldırması ne kadar sürer? 15 yıl sonra düzelecekler mi? Benim katilim o. Sadece gözümü almadı, 2 gözümü birden almaya çalıştı, böbreklerimi vurmaya çalıştı, boynumu kesmeye çalıştı. Hiçbir pişmanlık duymadı. Kendini bir cümleyle bile savunmaya kalkmadı. Ben ölebilirdim. Şu an ben toprağın altında olsaydım belki 30 yıl alırdı" diye konuştu.

 

 

 

Etiketler yenge dehşet ceza