Aydın’da 14 Gıda Firmasına 71 Bin Tl Ceza Kesildi

Aydın’da 14 Gıda Firmasına 71 Bin Tl Ceza Kesildi

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen 2014 yılı Ekim ayı gıda güvenliği çalışmaları kapsamında 14 firmaya 71 bin 840 TL para cezası kesildi.

- Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen 2014 yılı Ekim ayı gıda güvenliği çalışmaları kapsamında 14 firmaya 71 bin 840 TL para cezası kesildi.

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce Ekim ayı içerisinde de gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edildi. İl genelindeki bin 615 adet gıda üretim yeri ile 13 bin 737 adet gıda satış ve toplu tüketim yerinde Ekim ayında gıda üretim yerlerine 232 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 524 adet denetim olmak üzere toplam 756 adet denetim gerçekleştirildi. Denetim İzleme Programı, Yıllık Denetim Programı, zehirlenme ve şikayete istinaden il genelinden toplam 29 adet numune alındı.

Ekim ayı içerisinde il genelinde gıda üretim yerlerinde yapılan denetim, kontrol ve alınan numuneleri mevzuata uygun olmayan 5 adet işletmeye 49 bin 223,80 TL idari para cezası kararı uygulandı. Gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde yapılan denetim, kontrol ve alınan numuneleri mevzuata uygun olmayan 7 adet işletmeye de 17 bin 297 TL para cezası kesildi.

Alo Gıda 174 hattına Ekim ayı içerisinde gıda satış yeri ile ilgili 30 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 11 adet, gıda üretim yeri ile ilgili 12 adet olmak üzere toplam 53 adet şikayet geldi. Şikayetlerle İlgili olarak 44 adet işletmeye ait denetim sonlandırıldı. Denetimler sonucu mevzuata aykırı durumları tespit edilen 2 adet işletmeye 5 bin 320 TL idari para cezası uygulandı.

Gıda güvenliği çalışmalarıyla ilgili olarak Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada; “Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi)’ne kaydedilmektedir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, 113 Kişilik Gıda Kontrolör ekibimiz tarafından 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir” denildi.