Ceza kesilen sürücüler çareyi acil serviste arıyor

Ceza kesilen sürücüler çareyi acil serviste arıyor

Hız radarlarına yakalanan otomobil sürücüleri cezaları iptal etmenin yolunu buldu !

 Edirne'de farklı noktalara konulan sabit radarlar, 10 günde 10 bin 28 kişiye ceza kesince, radara girdiğini fark eden sürücüler, cezaları iptal ettirmek için farklı yöntemler denemeye başladı.

Kimi sürücüler cezadan kurtulmak için hastaneye giderek acil hasta getirdiğine dair barkod alıyor.

Emniyet yetkilileri ise kesilen cezaların ancak mahkeme kararıyla iptal edildiğini, bunun için de sürücülerin mağduriyetini mahkemede ispatlaması gerektiğini hatırlatıyor.

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Erbey Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hız sınırı yapan ya da kırmızı ışıkta geçen bazı sürücülerin radarlardan yediği cezalardan kurtulmak için hastaneye giderek barkod aldıklarını söyledi.

Bu durumun gerçekten hasta taşıyan sürücüleri olumsuz etkilediğini ifade eden Kılıç, şöyle devam etti:

"Ceza alan kimi sürücüler hastaneye giderek acil hasta getirdiğine dair barkod alıyor. Burada bir can söz konusu. Acil hastaneye gitmesi gerekirse buna öncelik verilmesi lazım. İlgili birimlerle görüştüğümüzde örnek olarak sivil araç kullanan arkadaşların da kırmızı ışıkta geçtiğinde veya hız sınırını aştığında 'Ben acil olarak hastaneye gidiyorum' şeklinde şeyler söylediği ifade edildi. Bundan dolayı bu kabul edilmiyor. Bunun için girişimde bulunacağız. Acil durumda 5 dakikaya bile ihtiyaç duyabiliyor. Burada ayrım yapılmalı. Cezadan kurtulmak için acil servislerden barkod alan sürücülerden dolayı gerçekten hasta götüren arkadaşlarımız mağdur oluyor.''

Kılıç, kentteki tüm sürücülerin araçlarını, trafik kurallarına uygun şekilde kullanmasını istedi.

Trafik kurallarını ihlal eden 10 bin kişiye ceza kesilmişti

Kentte farklı noktalara yerleştirilen, hız ve kırmızı ışık ihlali denetimi yapan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) ile hız sınırlarını aşan ve kırmızı ışık ihlali yapan sürücüler fotoğraflanarak, 10 günde 10 bin 28 kişiye ceza kesmişti.

Ceza işlemi için merkeze iletilen veriler ve tespitler doğrultusunda uygulanan toplam 2 milyon 596 bin 687 lira para cezası, sürücülerin adresine gönderilmişti.