Beşiktaş - Başakşehir: 1-1
Melih Gökçek istifa edeceği tarihi açıkladı !
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istifa etti !

Edirne şehit polis Nefise Özsoy'u uğurladı

Mardin Midyat'taki hain saldırıda şehit düşen polis memuru Nefise Özsoy son yolculuğuna uğurlandı.

Edirne şehit polis Nefise Özsoy'u uğurladı
A+ A-

Mardin'in Midyat ilçesinde şehit olan polismemuru Nefise Özsoy, memleketi Edirne'dek iSelimiye Camii'nden son yolculuğuna uğurlandı. Özsoy, 442 yıllık Selimiye Camii'nden kaldırılan ilk kadın şehit oldu. Cenaze namazı sırasında imamın, Atatürk ve silah arkadaşlarını andığı sözleri, şehidi uğurlamaya gelen vatandaşlar tarafından alkışlandı.

SELİMİYE CAMİİ'NDE MUSALLA TAŞI BULUNMUYOR

Mimar Sinan'ın ustalık eseri olan Selimiye Camii'nde hemen hemen tüm camilerde olan musalla taşı bulunmuyor. Bu nedenle camiden bugüne kadar şehit cenazeleri hariç hiçbir cenaze kalkmadı.

NASIL CENAZE NAMAZI KILINIYOR?

Peki şehit cenazeleri olduğunda Selimiye Camii'nde nasıl cenaze namazı kılınıyor?

Camiye bir şehit cenazesi geldiğinde caminin avlusuna hemen portatif bir musalla taşı kuruluyor. Şehidin tabutu bu portatif musalla taşının üzerine konuluyor ve daha sonra cenaze namazı kılınıyor.

İLK YAŞANDI

Bugün ise Selimiye Camii 442 yıllık tarihinde bir ilki yaşadı. İlk kez bir kadın şehidin cenazesi Selimiye Camii'nden kalktı.

CAMİDE ALKIŞ TUFANI KOPTU

Nefise polisin cenaze namazını kıldıran imam da dua sırasında bir ayrıntıyı paylaştı. Nefise Özsoy'un İstanbul'da Sultanahmet Camii'nde görev aldığı sırada çok önemli bir saldırıyı önlediğini söyledi. Bu sözlerin ardından camide alkış tufanı koptu.

ATATÜRK'ÜN ADI GEÇİNCE ALKIŞLAR YÜKSELDİ

Namazdan önce de hocanın cemaate dua ettirdiği anlarda Mustafa Kemal Atatürk'ün adı geçince camide yine alkış sesleri yükseldi.

575a93a8c03c0e53681f326c.jpg
Cenazeye katılan Meral Akşener şehit ailesiyle beraber gözyaşı döktü

KILIÇDAROĞLU DA ORADAYDI

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da daha önce açıklandığı gibi şehidin cenazesine katıldı. Kılıçdaroğlu şehidin ailesine başsağlığı diledi. Kemal Kılıçdaroğlu'na milletvekilleri ve CHP'li yöneticilerden oluşan kalabalık bir CHP'li grubun da eşlik etmesi dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu cenaze namazında şehidin babası Mustafa Çetin ve CHP'li Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile yan yana saf tuttu.