Genel müdür yardımcısı otelde ölü bulundu !
Bakan Soylu'dan çok sert ''yolsuzluk'' açıklaması !
Deniz Baykal'ın durumuyla ilgili yeni açıklama !

Ege Denizi'nde Düzensiz Göçle Mücadele Faaliyeti

Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca mültecilerin yasa dışı yollarla Türkiye'den Yunan adalarına Ege Denizi üzerinden yaptıkları düzensiz göç hareketlerine karşı, TCG Karşıyaka Gemisi ile keşif, karakol ve gözetleme görevi yapıldı- TCG Karşıyaka Gemisi Komutan

Ege Denizi'nde Düzensiz Göçle Mücadele Faaliyeti
A+ A-

İZMİR (AA) - Ege Denizi'nde yaşanan düzensiz göçle mücadele kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından TCG Karşıyaka Gemisi ile faaliyet icra edildi.

Foça Deniz Üssü Komutanlığı'ndan hareket eden TCG Karşıyaka Gemisi, Dikili, Çeşme ve Dilek Boğazı'nda keşif, gözetleme ve karakol faaliyeti gerçekleştirdi.

Görev sırasında gemiye, 2 Sea Hawk deniz helikopteri ve deniz karakol uçağı eşlik etti.

TCG Karşıyaka Gemisi Komutanı Deniz Yüzbaşı Sadullah Kaynarçeşme, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ege Denizi'nde düzensiz göçle mücadeleye destek kapsamında görev yaptıklarını belirterek, mültecilerin yasa dışı yollarla Türkiye'den Yunanistan'a geçişi nedeniyle Ege Denizi'ndeki faaliyetlere destek verdiklerini söyledi.

Görevlerini 11 Mart'tan itibaren Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın yaptığı talebe istinaden modern karakol gemileri, deniz karakol uçakları ve Sea Hawk helikopterleriyle icra ettiklerini ifade eden Kaynarçeşme, "Görevlerimizi başarıyla, kesintisiz şekilde icra ediyoruz. Tuzla sınıfı karakol gemileri olarak 7 gün 24 saat bu coğrafyada görev yapıyoruz. 11 Mart 2016'dan bu yana yaklaşık 2 bin 600 düzensiz göçmen tespit ettik. Bunlardan bin 520 düzensiz göçmeni denizde sahil güvenlik unsurlarına ve Çeşme Limanı'nda ilgili birimlere emniyetle teslim ettik. Bu görevlerde hiçbir can kaybının yaşanmaması, düzensiz göçmen sayılarında belirgin bir düşüş yaşanması, yaptığımız görevlerin ne kadar başarılı ve etkin olduğunu gösteriyor." şeklinde konuştu.

- "Modern karakol gemileriyle Ege Denizi'nde görev yapıyoruz"

Deniz Yüzbaşı Kaynarçeşme, 2011 yılından itibaren Türkiye'nin milli imkanlarıyla yaptığı Tuzla sınıfı karakol gemilerinin yanı sıra deniz karakol uçakları, helikopterler ve modern keşif-gözetleme sistemiyle kesintisiz görev yaptıklarını anlatarak, en iyi sistemlerle bu harekatı icra ettiklerini, aynı zamanda denizde sahil güvenlik unsurlarıyla, karada jandarma ve emniyetle mükemmel bir koordinasyon sağladıklarını vurguladı.

16 adet modern karakol gemisine sahip olduklarını belirten Kaynarçeşme, şöyle devam etti:

"TCG Karşıyaka, Tuzla sınıfı karakol gemilerinin 7'ncisi olarak 2012'de Türk Deniz Kuvvetleri'nde göreve başladı. Modern sistem ve cihazlarıyla bulunduğumuz bu coğrafyada en iyi şekilde karakol ve gözetleme görevleri yapmaktadır. Tanımlanmış deniz resmine büyük katkılar sağlamaktadır. Ben ve personelim, 11 Mart'tan bu yana Ege Denizi'nde düzensiz göçmen faaliyetine destek kapsamında da başarılı görevler yapmaya devam ediyoruz. Özveriyle, kesintisiz şekilde hizmetlerimizi devam ettiriyoruz. Karakol gemilerimizden 9 tanesi göçmen faaliyetlerinin yoğun olarak bulunduğu 3 farklı bölgede, 11 Mart'tan bu yana 2 bin 300 saat seyirle faaliyete devam ediliyor. 2 adet deniz karakol uçağıyla haftada 2 sorti uçuş ve deniz helikopterleriyle 2-3 uçuşla bu faaliyetler yapılıyor. 2 adet deniz karakol uçağı ve 3 adet karaya konuşlu Sea Hawk deniz helikopteriyle toplam 63 sorti uçuş icra edildi."

- "Göçmenlere sağlık müdahalesi de yapılıyor"

Sadullah Kaynarçeşme, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Ege Denizi'nde coğrafyayı çok iyi tanıması nedeniyle harekatın başarısının yüksek olduğunu ifade ederek, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurları tarafından denizde kurtarılan göçmenlerin öncelikle sağlık müdahaleleri yapılıp, temel ihtiyaçları karşılanıyor. Bu işlemlerin ardından göçmenler denizde ya da sahilde kolluk kuvvetlerine emniyetli bir şekilde teslim ediliyor. Komutanlık düzensiz göçle mücadele faaliyetlerine destek sağlayan NATO unsurlarıyla da koordinasyon halinde çalışıyor." diye konuştu.