Erdoğan'dan kırmızı et itirafı

Erdoğan'dan kırmızı et itirafı
Güncelleme:

Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "Türkiye'nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde" programında çiftçilere teşvik müjdesini açıkladı. Erdoğan konuşmasında bir de itirafta bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "Türkiye'nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde" programına katıldı.

Erdoğan, “Çok uğraşmamıza rağmen hâlâ vatandaşlarımıza istediğimiz seviyede uygun fiyatlardan et sunamadığımızı itiraf ediyorum” dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Beştepe'de çiftçilere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mart ayında verilecek desteğin 3.7 milyar lira olacağını açıkladı. Gıdadaki fahiş fiyatlara da değinen Erdoğan, " Spekülatörleri milli güvenlik sorunu olarak görüyor ve ona göre muamele ediyoruz" dedi.

Çiftçilere mart ayında toplam 3 milyar 716 milyon lira destek ödemesi yapılacak. Açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. 

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "Türkiye'nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde" programında konuşan Erdoğan, hükümet olarak çiftçileri desteklemek için her türlü çabayı gösterdiklerini söyledi. 

Yılın ilk 2 ayında çiftçilere 5 milyar liralık destekleme ödemesi yapıldığını hatırlatan Erdoğan, "Mart ayında yapılacak desteklerin müjdesini paylaşmak istiyorum" diyerek şöyle devam etti:

"Alan bazlı desteklerde 2 milyar lira, buzağı desteğinde 730 milyar lira, diğer hayvancılık desteklerinde 198 milyon lira, yem bitkileri desteklerinde 80 milyon lira, sulama elektriği tohum gibi hususlarda 148 milyon lira olmak üzere toplam 3 milyar 716 milyon liralık destekleme ödemesi yapacağız. Yılın ilk 3 ayında çiftçilerimize, üreticilerimize 8 milyar 777 milyon liralık bir desteği sağlamış olacağız."

"TARIM SPEKÜLATÖRLERİNİ MİLLİ GÜVENLİK SORUNU OLARAK GÖRÜYORUZ"

Erdoğan konuşmasında gıdadaki fahiş fiyatlara da değindi. "Spekülatörlerin bir kısmı kar hırsıyla hareket ederken bir kısmı daha derin emeller güdüyor" diyen Erdoğan, "Bu tür tezgahları bozmaya devam edeceğiz. Çiftçi kardeşlerim vasıtasıyla tüm ülkeme sesleniyorum, ne üreticimizin alın terine ne de tüketicimizin sofrasına göz dikmesine izin vermeyeceğiz. Tarım sektöründeki spekülatörleri, tıpkı sınırlarımıza dayanan teröristler gibi bir milli güvenlik sorunu olarak görüyoruz" diye konuştu.

CHP'YE UZAY AJANSI TEPKİSİ

CHP'nin Türkiye Uzay Ajansı'nın kuruluşuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu söyleyen Erdoğan, "Türkiye'nin uzay yarışında yer almasından CHP  neden rahatısız oluyor?" diye sordu.

Erdoğan tepkisini şöyle sürdürdü:

"Uydu yapıyoruz, haberleşmeden istihbarata uzay çalışmalarını etkin kullanma gayretindeyiz. Türkiye Uzay Ajansı'nın faaliyetine engel olmanın ülke çıkarlarına nasıl faydası olacağını tüm çiftçi kardeşlerimin takdirine sunuyorum. Hiçbir projeye imza atmazlar, yapanları engellemek için Anayasa Mahkemesi önünde nöbet tutarlar." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

Tarımdaki konumumuzu daha da güçlendirmek için pek çok çalışma yapıyoruz. Biri de arazi toplulaştırmasıdır. Geçtiğimiz 10 yılda 6,1 milyon hektar alanda arazi toplulaştırmasını tamamladık. 

48 bine yakın genç çiftçimizi 1.5 milyar liraya yakın destekledik. Tarım arazilerinin mirasla bölünmesinin önüne geçiyoruz. 1 milyon hektarlık arazinin bölünmesini engelledik.

"TARIM ALANLARINA BETON DİKMEK VATANA İHANET"

Her tarım alanına beton yığını dikersek bu vatana ihanet ederiz. Halen 250 ovamızı sit alanı olarak ilan etmiş durumdayız. Bu sayıyı yakında 300'e çıkarıyoruz. Buralar sadece tarım yapılan yerler olarak kalacak.

Tarımda finans önemlidir. Sadece geçen sene çiftçilere Ziraat Bankası aracılığıyla 32 milyar lira kredi kullandırdık. 

"UYGUN FİYATLI ET SUNAMADIK"

Çok uğraşmamıza rağmen hala vatandaşlarımıza istediğimiz seviyede uygun fiyatlardan et sunamadığımızı itiraf ediyorum.

Tarımda planlı üretime geçerek ithalatı azaltmayı ve ihracatı çoğaltmayı amaçlıyoruz.

"İKİ KAT BÜYÜMEMİZ LAZIM"

Geçtiğimiz 17 yılda ülkemizi 3,5 kat büyüttük. Önümüzdeki dönemde 10 ekonomi arasına girmesi için en az iki katlık büyüme gerçekleştirmemiz lazım. Kim ne hizmet verdi, ne hizmet veriyor. Siyaset gözlüğünün ötesinde bir sağduyu ile değerlendirmenizi istiyorum. Bugün oynanan oyunları daha iyi anlama imkanı bulacağınıza inanıyorum. Hedeflerimize ulaştığımızda karşımıza engeller çıkarılıyor. Merkez Bankamızın döviz rezervi 100 milyar dolara gelmiş durumda. Daha da çıkacağız, yükseleceğiz, güçleneceğiz.

Kayyum olayını hukuk çerçevesinde devreye soktuk. Devletin parasını Kandil'e gönderenlerle devam edecek halimiz yoktu. Durup dururken güvenlik güçlerimizi devreye sokmadık. Bu adımı ülkenin huzuru için attık. FETÖ vasıtasıyla kanlı bir darbeye teşebbüs edildi. Bu darbe girişimini de milletimizin desteğiyle akamete uğrattık. 

KILIÇDAROĞLU'NA YPG YANITI

Ana muhalefetin başı YPG PKK neden bize saldırsın diyor. Neden bize saldırsın sorusunu sorana ben saldırdılar diyorum. 100'e yakın vatandaşımızın şehit olmasına neden olan onlar. 

"YENİ SALDIRI PLANLIYORLAR"

Son olarak Ağustos ayında bu kez ekonomi silahını çektiler. Ekonomiyi batırmaya çalıştılar. Bu seçimlerde istedikleri gibi bir istikrarsızlık ortamı oluşturabilirlerse, hemen ardından tüm cephelerden ülkemize yeni saldırılar düzenlemeyi planlıyorlar. Söz veriyorum, bunlara asla fırsat tanımayacağız. Söz veriyorum, bunlara asla fırsat tanımayacağız.

"İHA YAPIYORUZ, BUNDAN RAHATSIZ"

CHP terör örgütlerinin saldırılarında darbe girişimlerinde hiçbir zaman ülkemizin yanında yer almadı. Sayın Kılıçdaroğlu Almanya'ya gidiyor terör örgütü temsilcileriyle Alman Parlamentosu'nda YPG paçavrası olan teröristle poz veriyor. Biz İHA, SİHA yapıyoruz. Adam bundan rahatsız."

Seçiniz...