Gurbetçilerin ''altın sevdası'' X-Ray'e takıldı!

Gurbetçilerin ''altın sevdası'' X-Ray'e takıldı!

Gurbetçi vatandaşların altın ve ziynet eşyalarını bavullarında ya da çeşitli yollarla Almanya'ya sokmaya çalışması nedeniyle milyonlarca euro ceza ödediği hatta bazı altınlara el konulduğu öğrenildi.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, Düsseldorf Havalimanı’nda, ev yapımı böreklerin içine yerleştirilen altınlar bulundu. Bir kişi de "Uçakta uyuyorum" diyerek taşıdığı yastıkların içinde onlarca bilezikle yakalandı. Çaydanlık içinde, yiyeceklerin arasında, sırt çantalarında, bavullarda, el çantalarında, kadınların bileklerinde, boyunlarında, erkeklerin mahrem yerlerinde altınlar bulunuyor.

Türk insanının altın merakı, Almanya’yı resmen zengin ediyor. Yılda 15 milyon euro’ya yakın bir para, yolcu beraberinde getirilen altınlar nedeniyle Alman gümrüklerine yatırılıyor.

Geçtiğimiz hafta Stuttgart'ta, bir Türk kadının 8 bilezik, küpe ve diğer altınlarına el konuldu.

2 bin 100 euro vergi kesildi, altınlar geri verildi ama kadına ‘gümrüklü malı beyan etmeme’ nedeniyle ayrıca ceza da uygulandı. Hayatın olağan akışına aykırı bir durum ve altının kaynağı konusunda sorun varsa, altınları bazen almak da mümkün olmuyor.Geçtiğimiz yıl sadece Köln/Bonn Havalimanı’nda 8.3 milyon euro'luk altın yakalandı. Buna diğer havalimanlarını da eklerseniz, rakam inanılmaz boyutlara çıkıyor.

Sözcü

Etiketler altın gümrük x-ray