Diyanet Başkanı'ndan ABD açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ABD'deki sinek ilacı satışı için açıklama yaptı.

Diyanet Başkanı'ndan ABD açıklaması
A+ A-

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Amerika'da sinek ilacı satışının tabiatın dengesini bozduğu için yasaklanmasını, "Irak'ta 1.5 milyon insanı öldürmek tabiatın dengesini bozmayacak ama sinek ilacı tabiatın dengesini bozuyor. Bu ne yaman çelişki" sözleriyle yorumladı.

Çeşitli temaslarda bulanmak için Gaziantep'e gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, merkez Şahinbey Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen "Kendi Eğitim Dünyamızın Yeniden İnşası" konulu sempozyuma katıldı. Sempozyumda konuşan Görmez, din ile pozitif bilimlerin birbirinden ayırmaması gerektiğini söyledi.

Faydalı ve doğru olan bütün bilgilerin dini olduğunu ifade eden Görmez, "Bizim medeniyetimizde bilgi bilgidir. Hadis, fıkıh, tefsir ne kadar dini ise fizik, kimya, matematik o kadar dinidir. Kitabın ayetleriyle, kainatın ayetlerini bir birinden ayıran bir bilgi düşüncesine sahip olamayız biz. Bunları gayri dini kabul edip, sadece kitabın metni ile ilgili bilgileri dini bilgi kabul etmek bizim tarihimizde, medeniyetimizde yaşadığımız en büyük kırılma noktasıdır" dedi.

Amerika'da başından geçen bir anıyı anlatan Görmez şunları dedi:

"Amerika'da bir merkez açtık. Merkezimizi açtığımız yer daha önce bir bataklıktı. Orada bir konteynır vardı ve vatandaşlarımız orada 20 sene namaz kıldı. Yazın tekrar o bölgede yavaş yavaş sivrisinek çıkma ihtimali vardı. Açılışı yaptıktan bir süre sonra kaldım ve arkadaşla "Sinek ilacı var mı?" diye sordum. Dediler ki "Hocam Amerika'da sinek ilacı yasak', "Neden?" dedim. "Tabiatın dengesini bozuyormuş onun için yasak" dediler. Fesuphanallah, Irak'ta 1.5 milyon kişiyi öldürmek tabiatın dengesini bozmuyor ama sinek ilacı tabiatın dengesini bozuyor. Ne yaman çelişki? Başka dünyaların üzerine bombalar yağdırmak, kimyasal silahlar üretmek tabiatın dengesini bozmuyor ama sinek ilacı yasak. Maşallah. Bu çelişki bize özgü bir çelişki değil. Bu çelişki içinde yaşadığımız bütün dünyanın yaşadığı yaman çelişki."