İstanbul'da okul ve personel servisi ücretine zam geldi!

İstanbul'da okul ve personel servisi ücretine zam geldi!

İstanbul'da öğrenci ve personel servislerinde yüzde 11,50 oranında zam yapılmasına ilişkin teklif UKOME toplantısında kabul edildi. Yapılan zamla birlikte en kısa mesafede servis ücreti 271 lira oldu.

İstanbul'da öğrenci ve personel servislerinde yüzde 11,50 oranında zam UKOME toplantısında kabul edildi. Yüzde 11,50'lik zam oranı alt komisyonda belirlenmişti.  Servisçilerin zam talebi ise yüzde 33,15'ti. 

İstanbul’da öğrenci ve personel servislerinde yüzde 11,50 oranında zam teklifi UKOME toplantısında kabul edildi.

 UKOME toplantısında, İBB’nin teklifi doğrulusunda okul servis ücretlerine yüzde 11,5 oranında zam yapıldı. İSTESOB’un yüzde 33 artış teklifi uygun bulunmadı. Buna göre, 2020-2021 yılı eğitim döneminde okul servis ücretleri 0-1 km 271 TL; 1-3 km 297 TL; 3-5 km 322 TL; 5-7 km 335 TL; 7-9 km 353 TL, 9-11 km 409 TL; 11-13 km 471 TL; 13-15 km 495 TL olarak belirlendi.

İBB tarafından yönetilecek 6 bin yeni taksi plakası ihdası ve Metrobüs’ün aktarma almasına yönelik ek madde ise görüşülmek üzere alt komisyona havale edildi. İlgili taraflar ile görüşülerek hazırlanan yeni Deniz Taksi Yönergesi de onaylandı. Geçmiş dönemde tahdit alamayan servisçilere tahdit verilmesi konusu ise, oy çokluğuyla kabul görmedi. İBB ve TÜRSAB tarafından onaylanmış en fazla 7 bin araçla Turizm Servis Taşımacılığı hizmetinin yürütülmesi önergesi de oy çokluğuyla reddedildi.

UKOME’nin aldığı diğer kararlar ise şöyle:

– Minibüs çalışma ruhsatnamesi düzenlenmesi için istenilen belgelerin revize edilmesi kapsamında, engelli erişimine uygun olmayan minibüslere 1 defaya mahsus 1 yıl belge verilmesi, yani pandemi nedeniyle 1 yıl daha uzatılması teklifi oy birliğiyle onaylandı.
– İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü, otobüs hatları araç, güzergah ve ücret değişikliği teklifleri.
– Özel Halk Otobüsleri çalışma yönergesinin revize edilmesi teklifi.
– Beşiktaş İlçesi, Bebek Mahallesi, Karaman Sokağın yayalaştırılması projesi.
– Pendik İlçesi, Hatboyu Caddesi üzerinde 98 araçlık yol kenarı park yeri teklifi.
– İBB uhdesinde hizmet yürüten çekici ve kurtarıcı araçların olaya müdahale esnasında kent geneli emniyet şeritlerini ve Boğaz Köprülerini kullanma teklifi.
– Metrobüs Hattının Bakım ve Onarım çalışmalarında kullanılan İETT’ye ait 9 adet (Kamyonet) aracın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanılması teklifi. 

İŞTE OKUL SERVİSİ ÜCRETLERİ:

Okul servisi ücretlerine yapılan zammın ardından İstanbul'da en kısa mesafede servis ücreti 271 lira oldu. İşte yeni fiyat tarifesi:

DHA